INICJATYWY KLASTROWE I KLASTRY

ul. Podchorążych 10
64-920 Piła
tel. (67) 352 26 51

Jednym z podstawowych problemów dla przedsiębiorstwa w gospodarce globalnej staje się utrzymanie rynkowej przewagi konkurencyjnej. Zasoby pojedynczego przedsiębiorstwa zazwyczaj są niewystarczające dla utrzymania rynku zbytu, a tym bardziej do konkurowania o nowe rynki. Dlatego przedsiębiorstwa dążą do współpracy kooperacyjnej lub koncentracyjnej. Istnieje wiele form takiej współpracy, a jedną z nich jest tworzenie sieci powiązań w formie klastrów przemysłowych.

     Charakterystyczną cechą klastrów przemysłowych jest to, że przedsiębiorstwa w nich skupione konkurują ze sobą, ale jednocześnie współpracują w tych obszarach, gdzie możliwe jest wyzwolenie efektów synergicznych wspólnych działań (np. wspólne prace badawczo-rozwojowe, wspólne szkolenia, marketing, wystawiennictwo, zapupy, itp.). Konkurencja nie wyklucza wzajemnych, korzystnych interakcji z innymi firmami, a może stać się motorem ich rozwoju. Tworzenie klasteringu jest ściśle zdeterminowane jakością integracji środowisk społeczno-gospodarczych, mierzoną gotowością do partnerskiego współdziałania wszystkich aktorów lokalnej i subregionalnej sceny gospodarczej, w tym w szczególności jednostek samorządu terytorialnego, jednostek sektora biznesu, a także sektora nauki i instytucji otoczenia biznesu.
     Klastering powinien skupiać się na dążeniu do innowacyjności, a efektywność działań innowacyjnych w biznesie zależy między innymi od jakości działania władz samorządowych w obszarze kreowania nowoczesnych kierunków rozwoju lokalnego i subregionalnego, zdolności i gotowości do organizowania się lokalnych społeczności na rzecz wspólnej realizacji przyjętych celów oraz praktycznej realizacji transferu wiedzy z Uczelni do gospodarki.

Adresaci studiów

  • kadra kierownicza przedsiębiorstw,
  • kadra kierownicza jednostek samorządu terytorialnego, związana z kreowaniem rozwoju lokalnego, subregionalnego i regionalnego,
  • pracownicy instytucji otoczenia biznesu (izby gospodarcze, stowarzyszenia, agencje rozwoju, itp.),
  • pracownicy sektora nauki i nauczyciele akademiccy, zainteresowani pracą z klastrami.

Cel studiów
     Absolwent studiów podyplomowych „Inicjatywy klastrowe i klastry" posiądzie pogłębioną wiedzę na temat uwarunkowań rozwoju przedsiębiorstw w gospodarce globalnej, szczególnie w kontekście podnoszenia konkurencyjności przedsiębiorstw przez wykorzystanie proaktywnego planowania rozwoju lokalnego i subregionalnego. Nabędzie umiejętności do projektowania i wdrażania nowoczesnych narzędzi w zakresie innowacji organizacyjnej w przedsiębiorstwie, sektorze publicznym, sektorze nauki i w instytucjach otoczenia biznesu. Na bazie zdobytej wiedzy z obszaru prawa, organizacji i zarządzania oraz finansów będzie wyposażony w praktyczne umiejętności metodyczne do pełnienia roli animatora inicjatywy klastrowej oraz koordynatora klastra.


Polityka Prywatności