Geofizyka stosowana. Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska

Informacja o studiach podyplomowych:
tel. (12) 617 32 81

Charakterystyka studiów

Konieczność poszukiwania złóż węglowodorów, prowadzenia eksploatacji górniczej w coraz bardziej złożonych warunkach geologicznych oraz prowadzenia proekologicznej gospodarki powodują, że do lokalizacji i rozpoznawania złóż oraz przewidywania zagrożeń związanych z eksploatacją górniczą i antropogeniczny zagrożeń środowiska wykorzystywane są najnowocześniejsze geofizyczne systemy pomiarowe oraz komputerowe systemy do przetwarzania i interpretacji danych. Program studiów umożliwia poszerzenie wiadomości z zakresu wykorzystania metod geofizycznych do powyższych celów. Szczególna uwaga zostanie zwrócona zarówno na korzyści wynikające ze stosowania specjalistycznych metod geofizycznych (m.in. niski koszt badań), jak i fakt, że w wielu przypadkach jakość uzyskiwanych danych zdecydowanie przewyższa informacje uzyskiwane przy zastosowaniu tradycyjnych metod badawczych.

Sylwetka absolwenta

Wymagane wykształcenie: studia wyższe z zakresu nauk o Ziemi, górnictwa i nauk pokrewnych oraz nauk ścisłych (mogą być także studia licencjackie). Przyjmowani będą również pracownicy kopalń oraz przedsiębiorstw geofizycznych i geologicznych o innym profilu wykształcenia.

Zawarte w programie treści poszczególnych zajęć obejmują najnowsze geofizyczne metody badawcze w zakresie pozyskiwania danych, ich przetwarzania i interpretacji dla celów poszukiwań naftowych, przewidywania zagrożeń górniczych i rozpoznania stref zanieczyszczeń środowiska. Podkreślenie w programie roli poszczególnych metod badawczych, ich integracji i konieczności ich kompleksowej interpretacji powinno być pomocne w późniejszej pracy zawodowej, zarówno przy prowadzeniu zaawansowanej interpretacji, jak i przy opracowaniu projektów badań i ocenie uzyskiwanych danych geofizycznych.



Polityka Prywatności