GERONTOLOGIA SPOŁECZNA

SEKRETARIAT PROWADZĄCY STUDIA
Instytut Nauk o Rodzinie
31-123 Kraków,
ul. Szujskiego 4
tel. 12 428 60 30

 Charakterystyka studiów

Podyplomowe studia z gerontologii społecznej są propozycją interdyscyplinarnych studiów z zakresu psychologii, pedagogiki, prawa, pracy socjalnej i szeroko rozumianej polityki społecznej. Proponowane studia są odpowiedzią na pogłębiające się procesy zmian demograficznych, wskazujących na postępujące tendencje starzenia się społeczeństwa polskiego.

Postępująca profesjonalizacja zawodów wsparcia społecznego, jak również  zawodów medycznych i prawnych sprawia, iż w obliczu szybkiego zwiększania się liczby osób starszych wzmaga się potrzeba odpowiedniego przygotowania tych pracowników do kontaktowania się z seniorami i właściwego zaspokajania wyrażanych przez nich potrzeb, z poszanowaniem godności osoby starszej oraz zasad życia społecznego. Studia dedykowane są osobom zainteresowanym problematyką wieku dorosłego już pracującymi z osobami starszymi, jak również chcącymi poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę.

Dla kogo?

Studia przeznaczone są dla absolwentów kierunków społecznych i humanistycznych, prawnych lub medycznych studiów zajmujących się w swej codziennej pracy osobami starszymi lub zamierzają pracować z ta grupą społeczną, m.in. w charakterze opiekunów, terapeutów, doradców, pracowników socjalnych, osób zarządzających instytucjami pomocy społecznej, pracowników instytucji oświatowymi i kulturalnych, kuratorów sadowych, prawników.

Cele studiów

Celem podyplomowych studiów z gerontologii społecznej jest nabycie wiedzy, umiejętności i społecznych kompetencji do pracy z ludźmi starszymi, ich bliskimi i na rzecz osób starszych, w kierunku poprawy jakość życia seniorów. Słuchacze będą mogli uzyskać wiedzę od wysoko wykwalifikowanej kadry wykładowców i praktyków, by w przyszłości podjąć prace na rzecz aktywizacji samych seniorów, jak i środowiska lokalnego na rzecz osób zależnych.

Możliwości zatrudnienia

Absolwenci przygotowani są do pracy w placówkach ukierunkowanych na pomoc seniorom, jak chociażby: dzienne domy opieki, domy pomocy społecznej, placówki kulturalne i kluby seniora, samorządy lokalne realizujące projekty skierowane do osób starszych czy pozostałych instytucjach – podmiotach polityki społecznej kształtujących przyszłość osób starszych w Polsce.


Polityka Prywatności