Warszawa, Polska

Prawo i ekonomia rynku kapitałowego

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: prawnicze
Celem Podyplomowych Studiów Prawa i Ekonomii rynku kapitałowego jest podniesienie kwalifikacji zawodowych słuchaczy. Dzięki omówieniu aspektów teoretycznych oraz analizie praktyki rynkowej absolwenci nie tylko będą świadomiej korzystać z instrumentów kapitałowych, ale również lepiej zrozumieć potrzeby klientów zainteresowanych taką formą finansowania. W związku z tym przy tworzeniu struktury kursu przyjęto dwa założenia.

Po pierwsze rozszerzenie i dywersyfikacja zakresu przedmiotowego części teoretycznej. Trzon kursu stanowi analiza regulacji prawnych. Wykłady prawnicze uzupełnione jednak zostały o wprowadzenie do tematyki nauki o finansach oraz ekonomicznej analizy prawa w zakresie niezbędnym do zrozumienia istoty przedmiotu regulacji. Umożliwi to lepsze zrozumienie pobudek kierujących uczestnikami rynku oraz dostrzeżenie specyfiki poszczególnych instrumentów.

Po drugie nacisk na praktyczne zastosowanie poszczególnych rozwiązań. Na potrzeby poszczególnych tematów wykładowcy będą omawiać najważniejsze kazusy z funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego ostatnich lat, w których wielokrotnie brali bezpośredni udział.
Ekonomia
Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i uslug. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem matematycznym (głównie metody ilościowe). Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego οικονομία i tłumaczy się jako οἰκος (oikos), co znaczy „dom” i νόμος (nomos), czyli „prawo, reguła”. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.
Prawo
Prawo, a ściślej prawo w ujęciu przedmiotowym – system norm prawnych, czyli ogólnych, abstrakcyjnych i jednoznacznych dyrektyw postępowania, które powstały w związku z istnieniem i funkcjonowaniem państwa lub innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowionych lub uznanych przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej lub społecznej i przez te organy stosowanych, w tym z użyciem przymusu.
Prawo
Prawo zazwyczaj mija się ze sprawiedliwością.
Autor: zespół Włochaty
Ekonomia
Nie ma już „realnej gospodarki”, zastąpił ją na naszych oczach „kapitalizm kasynowy”. Upadł Hayekowski dogmat, że rynek jest jedynym wiarygodnym źródłem informacji o ludzkich potrzebach i wartości towarów.
Autor: Cezary Michalski, krytykapolityczna.pl, 7 sierpnia 2011
Prawo
Ludzie skłonni są myśleć, że to, co jest legalne, musi być dobre.
Autor: Mariusz Dzierżawski, Wygrana wojna o życie, rp.pl, 25 września 2013

Aktualizacje proszę przesyłać na 

Polityka Prywatności