Studia podyplomowe

województwo
miasto
grupa kierunków
język
typ uczelni  
status uczelni  
Gdańsk, Polska

Menedżer w gastronomii

Język wykładowy: polski
Grupa kierunków: sport, turystyka, usługi
Studia mają na celu wyposażenie absolwentów w niezbędną wiedzę i doświadczenia, w obszarze wielopłaszczyznowego zarządzania obiektem gastronomicznym. Dzięki profesjonalnej kadrze wykładowców, będących wybitnymi praktykami z branży HoReCa, studenci poznają specyfikę, filozofię i kierunek działania każdej komórki odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie gastronomii, od małych bistro po duże restauracje hotelowe. Studenci zrozumieją także zasady, jakimi należy się kierować promując usługi gastronomiczne bezpośrednio oraz za pośrednictwem wszystkich dostępnych mediów.
Menedżer
Menedżer, menadżer (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie – motywowanie i kontrolowanie.
Menedżer
[Na rynku pracy] pracownicy są słabi. Nie mają siły. To jest deregulacja rynku pracy, umowy śmieciowe, słabe związki zawodowe. W związku z tym ludzie akceptują bardzo niskie wynagrodzenia. Do tego dochodzi sprawa gigantycznych wynagrodzeń menadżerów dużych firm. Upieram się przy twierdzeniu, że w Polsce menadżerowie mają najwyższe w Europie świadczenia.
Autor: Ryszard Bugaj
Menedżer
Dobrego menadżera poznaje się po tym, że daje drugą szansę.
Źródło: serial Hotel 52.
Polityka Prywatności