BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE W DZIAŁANIACH ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ - SYTUACJE KRYZYSOWE I STANU NADZWYCZAJNE. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii

ul. Kuźnicza 46/47
Wrocław 50-138
tel. + 48 71 37-52-371

Zadaniem studiów jest pogłębienie i uzupełnienie wiedzy w zakresie zapobiegania, zarządzania i likwidowania negatywnych skutków wynikających z zaistnienia sytuacji kryzysowych i sytuacji nadzwyczajnych. Przedstawienie działań jakie powinny podejmować organy władzy publicznej, wykonujące funkcję policyjną celem niedopuszczenia, w miarę możliwości, do zaistnienia tego typu zjawisk, a w przypadku ich zaistnienia, wskazanie możliwości prawnych podejmowania działań mających na celu minimalizowanie ewentualnych negatywnych skutków jakie one ze sobą niosą, to podstawowy cel studiów. Studia mają także pozwolić na przekazanie informacji związanej z organizacją i funkcjonowaniem centrów powiadamiania ratunkowego oraz centrów zarządzania kryzysowego, kreacją procesów decyzyjnych w stanach nadzwyczajnych, sporządzaniem planów zarządzania kryzysowego, funkcjonowaniem ratownictwa technicznego; chemicznego; wodnego, ekologicznego, oraz medycznego, dokonywaniem kalkulacji kosztów związanych z działaniami zespołów ratownictwa, zasadami przeprowadzania akcji ratunkowych, a także psychologią sytuacji kryzysowych, w tym pomocą psychologiczną niezbędną w takich sytuacjach.

W trakcie zajęć omówiona zostanie także problematyka sposobu dokonywania zamówień publicznych w sytuacjach kryzysowych i stanach nadzwyczajnych, wskazane zostaną prawne możliwości dokonywania ograniczeń w wykonywaniu praw i wolności zarówno przez obywateli jak i korzystających z wolności działalności gospodarczej przedsiębiorców. Przedstawiona zostanie organizacja pomocy humanitarnej, udział w niej stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, omówione zostaną obowiązki informacyjne oraz możliwe tryby komunikowania się, a także sposoby zabezpieczania imprez masowych, łącznie ze wskazaniem prawnych możliwości odpowiedzialności organów administracji publicznej za podejmowane działania.

Podstawowym celem studiów jest doskonalenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych w urzędach administracji rządowej i samorządowej, oraz wyspecjalizowanych instytucjach i służbach, za problematykę zapobiegania powstawaniu sytuacji kryzysowych i stanów nadzwyczajnych, a także działania i współdziałania organów administracji, wyspecjalizowanych służb oraz organizacji pozarządowych, w sytuacji gdy stany te zaistnieją, celem minimalizowania ich ewentualnych negatywnych skutków.

Wykładowcami na studiach, obok pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego będą także pracownicy Akademii Medycznej i Politechniki Wrocławskiej. Zespół wykładowców poszerzony zostanie o praktyków, pracowników Urzędu Województwa Dolnośląskiego oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.
 

Polityka Prywatności