ASYSTENT RODZINY

SEKRETARIAT PROWADZĄCY STUDIA
Instytut Nauk o Rodzinie
31-123 Kraków,
ul. Szujskiego 4
tel. 12 428 60 30

Absolwent dysponuje podstawowymi wiadomościami dotyczącymi rodziny w zakresie wiedzy pedagogicznej, psychologicznej, socjologicznej, aksjologicznej, podstaw prawnych, podstaw diagnozowania rodziny. Posiada podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie rozwiązywanie konfliktów, komunikacji interpersonalnej, kształtowania umiejętności wychowawczych oraz nawiązywania współpracy z jednostką i grupą. 

Zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, celem pracy z rodziną i jej wsparcia, poprzez udzielenie pomocy w jej funkcjonowaniu. Ustawodawca, obowiązek wspierania rodziny i pracy z nią nakłada na gminę, a przez nią, na właściwe instytucje i podmioty działające na rzecz dziecka i rodziny. "Regulując ten zakres ustawy, wprowadzono nową instytucję - asystenta rodziny". Zadaniem asystenta rodziny jest praca z rodziną prowadzona w różnych formach oraz we współpracy z innymi organami rządowymi i samorządowymi. Oznacza to, iż jego działanie polega na szerokim i bezpośrednim udzielaniu pomocy rodzinie, w tym także komunikowaniu się z innymi instytucjami, z którymi kontakt danej rodziny jest niezbędny, a dotarcie do których może rodzinie stwarzać poważną trudność. 

Absolwent zna metodykę pracy asystenta rodziny i jego miejsca w systemie pomocy społecznej. Posiada umiejętności niezbędne do pracy z problemami pojawiającymi się w rodzinie w zakresie bezrobocia, przemocy, niepełnosprawności, starości, uzależnienia czy problemów wychowawczych. Posiada umiejętności w zakresie diagnozowania i analizy problemów występujących w rodzinie oraz organizowania pracy z rodziną w odniesieniu do zindywidualizowanego problemu, przy jednoczesnej motywacji do zmiany. Asystent rodziny posiada wiedzę dotyczącą instytucji wsparcia społecznego i ich kompetencji oraz umiejętności budowania systemu wsparcia. 

Absolwent charakteryzuje się postawą refleksyjną w postrzeganiu własnej roli zawodowej oraz otwartością na potrzebę doskonalenia swoich kompetencji osobowych i zawodowych. Jest przygotowany do bezpośredniej pracy z rodziną w miejscu jej zamieszkania, podjęcia działań wspierających, profilaktycznych i naprawczych pomagających jej w prawidłowym funkcjonowaniu i zapobieganiu patologii. Uzyskał podstawowe kwalifikacje zawodowe do pracy w ośrodkach pomocy społecznej, w powiatowych centrach pomocy rodzinie, w samorządowych instytucjach profilaktyki społecznej oraz innych instytucjach i organizacjach działających w systemie pomocy dziecku i rodzinie.


Polityka Prywatności