ZARZĄDZANIE DOBRAMI KULTURY

ul. Wybrzeże Ojca Świętego Jana Pawła II 2
37-700 Przemyśl
tel. 16 679 13 30-31

Pojęcie dóbr kultury utożsamiane jest zwykle z pojęciem zabytku, obejmuje ono jednak nie tylko pojedyncze obiekty architektoniczne, ale także inne zabytki kultury materialnej (eksponaty muzealne, materiały rękopiśmienne, książki) oraz kulturową przestrzeń z historycznymi tradycjami mniejszego lub większego terytorium (miasta, wsi, regionu). Taka spuścizna, która z jednej strony jest przedmiotem ochrony prawnej, może być jednocześnie źródłem czerpania korzyści, nie tylko materialnych, ale także tych związanych z promocją i kształtowaniem wizerunku terytorium, na którym się znajduje. 

 Region, w którym działa WSAiZ jest specyficznym obszarem kulturowym - znajdują się tu zabytki będące śladem obecności przedstawicieli trzech kultur: łacińskiej, wschodniej oraz żydowskiej. Tym ciekawsze jest wspólne dziedzictwo i ślady wzajemnego wpływania tych kultur, przy jednoczesnym zachowywaniu odrębności. 

Oferta studiów podyplomowych skierowana jest z jednej strony do pracowników urzędów administracji samorządowej i rządowej, instytucji kultury i turystyki, z drugiej, do przedstawicieli korporacji prywatnych oraz osób dysponujących funduszami pozwalającymi na odpowiednie wykorzystanie obiektów zabytkowych do celów komercyjnych. 

Oferta ta wzbudzi także zainteresowanie osób działających na rzecz ochrony zabytków, pracowników podmiotów sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem zabytków a wreszcie pracowników służb granicznych i celnych. Program obejmuje zagadnienia z zakresu historii (w tym historii kultury, architektury i sztuki), prawne oraz związane z zarządzaniem (w tym pozyskiwaniem funduszy, również ze środków Unii Europejskiej), uzupełnione o wiedzę z zakresu konserwatorstwa, muzealnictwa i wiedzę o książce.

Polityka Prywatności