BIBLIOTEKOZNAWSTWA I INFORMACJI NAUKOWEJ. Wydział Administracji i Nauk Społecznych

Katedra Informacji Naukowej i Bibliologii
ul.Ogińskiego 16
tel. 340-15-33

Studia podyplomowe - Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo - skierowane są przede wszystkim do osób pragnących pracować w bibliotekach różnego typu łącznie z bibliotekami szkolnymi. Studia dają kwalifikacje do pracy w bibliotekach szkolnych.

Program obejmuje zajęcia z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, jak również pracę z programami z stosowanymi w bibliotekach: MOL, SOWA, MAK, Horizon. Studia maja na celu zapoznać z ogólną wiedzę dotyczącą źródeł informacji, procesów informacyjnych oraz z zakresu informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Powinien znać metody i techniki stosowane w procesach informacyjno - bibliotecznych. Mają nauczyć umiejętności sprawnego wyszukiwania, selekcji i oceny jakości informacji oraz tworzenia informacji. Również poznać metody pracy z czytelnikami i użytkownikami informacji.

Studia pozwolą nabyć umiejętności promujące działalność biblioteczną, informacyjną oraz z zakresu czytelnictwa. Mają umożliwić  poznanie prawa autorskiego, bibliotecznego i informacyjnego.

Podstawowym zadaniem tego kierunku jest przygotowanie absolwentów do zaspakajanie potrzeb związanych z wyszukiwaniem i udostępnianiem informacji wszelkim grupom społecznym, zapewnienie powszechnego dostępu do informacji, zapewnienie transmisji informacji między jej wytwórcą i odbiorcą, a równocześnie ochrona prawa własności informacji, prawa autora do jego dzieła, prawa użytkownika do prywatności. Zadania te mają być realizowana za pomocą rozmaitych form działania, składających się na
rozpoznanie potrzeb informacyjnych, tworzenie zasobów informacji, projektowanie i wykorzystywanie metod i narzędzi ich organizacji, opracowania i udostępniania w różnych typach środowiska informacyjnego: w bibliotekach, ośrodkach i działach informacji różnych instytucji i organizacji oraz w komputerowych sieciach informacyjnych. Zarządzając zasobami informacji absolwent ma posługiwać się szeroką gamą rozmaitych nośników: od manuskryptów, starodruków, współczesnych książek i czasopism, po mikroformy, CD-ROMy, dokumenty multimedialne, hiperteksty i komputerowe bazy danych.

Absolwent powinien mieć umiejętności przydatne w stosowaniu tzw. e-CultureNet poprzez poznanie technik digitalizacji czy zarządzania biblioteką cyfrową i jej zawartością.

Polityka Prywatności