80-952 Gdańsk
ul. Bażyńskiego 4
tel. 58 523 41 61
Celem Studium jest podniesienie kwalifikacji zawodowych w zakresie
szeroko rozumianej problematyki pomocy społecznej i pracy socjalnej
oraz nabycie umiejętności w zakresie kierowania i zarządzania
publicznymi i niepublicznymi placówkami pomocy społecznej.
Osoby pełniące stanowiska kierownicze lub zamierzające je objąć,
wraz ze świadectwem ukończenia studium uzyskają niezbędne kwalifikacje
i uprawnienia do kierowania placówkami pomocy społecznej, zgodnie
z wymogami Ustawy o Pomocy Społecznej z 1990 i 2004 roku (odnotowane na
druku świadectwa)
Kolejne edycje studium są organizowane nieprzerwanie od 1998 roku,
niekiedy z powodu znacznej ilości zgłoszeń, organizowane są dodatkowe
edycje śródroczne.
Program Studium zawiera minimum programowe, opracowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (zgodnie z § 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.05.2001 roku (zmieniającego rozporządzenie z dnia 5.03.1997 roku) w sprawie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej. Ukończenie Studium jest równoznaczne z uzyskaniem specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej i umożliwia ubieganie się, w drodze konkursu, o objęcie stanowisk kierowniczych w publicznych i niepublicznych placówkach pomocy społecznej.
Oprócz minimum programowego, wynoszącego 210 godzin i obejmującego zagadnienia z zakresu socjologii i zarządzania, polityki społecznej, statystyki, pracy z grupami osób, etyki, funkcjonowania instytucji i organizacji, prawa i in., w ramach studium odbywają się zajęcia z zakresu psychologii społecznej, ekonomii, funduszy unijnych, zarządzania i promocji zdrowia, funkcjonowania rynków pracy pracowników socjalnych w Unii Europejskiej itp.
Program tych dodatkowych przedmiotów jest zależny od potrzeb słuchaczy konkretnej edycji studium oraz możliwości zaproszenia specjalistów w czasie trwania zajęć (zwykle jest to 30 -50 godzin zajęć).
Pracownicy naukowi Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Medycznej oraz specjaliści z zakresu pracy socjalnej z wybranymi grupami klientów, trenerzy, praktycy, terapeuci oraz zapraszani goście, zajmujący się różnorodnymi aspektami pomocy społecznej i pracy socjalnej w środowisku.