Plac Kilińskiego 3
71-414 Szczecin
tel. (91) 455-34-55
fax 455-34-71
Studia kształcą specjalistów z zakresu organizacji i zarządzania oświatą i są formą doskonalenia nauczycieli.
Program studiów jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji
Narodowej z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie wymagań, jakim powinny
odpowiadać osoby zajmujące stanowiska kierownicze w przedszkolach i
poszczególnych typach szkół i placówek (z uwzględnieniem późniejszych
zmian w odpowiednich przepisach).
dyrektorzy szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, świetlic, ognisk, ogrodów jordanowskich, bibliotek pedagogicznych centrów kształcenia praktycznego, centrów kształcenia ustawicznego, ośrodków doskonalenia nauczycieli itp.,
pracownicy nadzoru pedagogicznego, doradztwa metodycznego,
pracownicy instytucji administrujących system edukacyjny,
pracownicy samorządu terytorialnego, radni,
animatorzy organizacji pozarządowych,
nauczyciele różnych typów szkół i innych placówek oświatowych,
kandydaci na stanowiska kierownicze w placówkach oświatowych.
dostarczenie wiedzy i umiejętności niezbędnych do sprawnej i twórczej organizacji i zarządzania szkołą, placówką oświatową w nowej strukturze systemu edukacji, podnoszenia jakości pracy w placówkach oświatowych oraz planowania regionalnej polityki oświatowej.
uzyskanie przez uczestników kwalifikacji z zakresu organizacji i zarządzania oświatą.
składa się z pracowników naukowych wyższych uczelni, specjalistów o uznanym autorytecie w dziedzinach objętych zakresem studiów: prawników, pedagogów, psychologów, ekonomistów, dyrektorów szkół i szanowanych pracowników jednostek zarządzających oświatą.
obejmuje z jednej strony przedmioty o charakterze akademickim, z drugiej zapewnia uzyskanie praktycznych umiejętności niezbędnych kierownikowi placówki edukacyjnej. Strona teoretyczna programu to wiedza o przemianach w polskim systemie nauczania, wychowania i opieki, elementy znajomości systemów szkolnych i polityki oświatowej. Studentom proponowane są zajęcia z zakresu współczesnej pedagogiki i psychologii, podstaw organizacji i zarządzania, podstaw prawa oświatowego oraz elementów marketingu. Praktyczne umiejętności kierowania instytucją edukacyjną zdobywane są podczas zajęć związanych z planowaniem pracy placówek, realizacją przyjętych zadań, prowadzeniem nadzoru pedagogicznego, zasadami archiwizowania dokumentów szkolnych, a także zastosowań środków informatycznych w organizacji i zarządzaniu oświatą.