ENERGETYKA JĄDROWA. Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Wyb. Wyspiańskiego 27
50-317 Wrocław
tel. 71 320 23 25

Cel studiów: Dywersyfikacja źródeł energii jest obecnie najważniejszym zadaniem stojącym przed polską energetyką. Uważa się, że w warunkach polskich około 15% wytwarzanej energii elektrycznej powinno pochodzić z elektrowni jądrowych.

Podjęcie wyzwań badawczych i przemysłowych w zakresie energetyki jądrowej jest dzisiaj koniecznością i wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury badawczo–technicznej i edukacyjnej. Ze względu na brak własnych doświadczeń w dziedzinie energetyki jądrowej, polski program rozwoju tej technologii wytwarzania energii może odbywać się jedynie w warunkach szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej.

Dotyczy to w szczególności wykształcenia dobrze przygotowanej kadry kierowniczej i eksperckiej dla tak zaawansowanej i ciągle dynamicznie rozwijającej się dziedziny jaką jest atomistyka. W przyszłej elektrowni jądrowej powinny pracować osoby o wykształceniu ukierunkowanym w tej dziedzinie, znające zarówno technologie reaktorów jądrowych, jak i obeznane z praktycznymi zagadnieniami bezpiecznej eksploatacji takich obiektów. 

Proces wykształcenia kadr dla polskiego programu jądrowego jest złożony i wymaga stosunkowo długiego czasu nauki oraz, co ważniejsze, praktycznego treningu. W tym aspekcie konieczne jest bezzwłoczne rozpoczęcie kształcenia kadr dla programu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Proponowane dwusemestralne Studia Podyplomowe Energetyka Jądrowa są ofertą dla przyszłej kadry kierowniczej oraz kadry inżynierskiej. To zaś wiąże się z połączeniem w procesie kształcenia, w warunkach międzynarodowych, warstwy badawczej, technicznej oraz administracyjnej i socjologiczno–środowiskowej.

Głównym celem Studiów jest rozwój kadry zarządzającej w sektorze energetyki jądrowej. Kadry, która będzie mogła kompetentnie wpływać na rozwój gospodarki i kształtowanie polityki energetycznej kraju. Dostarczona słuchaczom wiedza będzie przydatna również w stosowaniu technik i technologii jądrowych na potrzeby medycyny i innych dziedzin przemysłu. 

Absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych według wzoru ustalonego przez MEN, wydane i podpisane przez Rektora Politechniki Wrocławskiej oraz Dziekana Wydziału Mechaniczno–Energetycznego.


Polityka Prywatności