EWALUACJA PROJEKTÓW I PROGRAMÓW UNIJNYCH

Biuro Kolegium Gospodarki Światowej
ul. Madalińskiego 6/8
budynek M, pokój 33 lub 17
02-513 Warszawa
tel.: 22 564 9349, 22 849 5084, 22 564 9350

» Cel studiów

Stopniowe przechodzenie Polski i polskich przedsiębiorstw do gospodarki opartej na wiedzy wymaga usprawnienia funkcjonowania wielu elementów, w tym m.in. planowania strategicznego i podejścia projektowego do realizowanych przedsięwzięć. Nowatorskim (w polskiej rzeczywistości) narzędziem, które umożliwia bardziej strategiczne (ukierunkowane na osiągnięcie celów) podejście do wszelkich działań rozwojowych jest ewaluacja.

Ewaluacja z jednej strony pozwala zdefiniować wszystkie efekty realizowanego projektu (programu), a z drugiej dostarcza praktycznych rekomendacji, które można wykorzystać do podniesienia jakości realizowanego przedsięwzięcia. Stanowi więc znakomite narzędzie zarówno budowania potencjału (know-how) instytucji  zlecającej/realizującej badanie ewaluacyjne, jak również sprzyja optymalizacji ponoszonych nakładów finansowych, ludzkich i czasowych.

Ewaluację rozpoczęto na szerszą skalę wykorzystywać w Polsce dopiero od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Od tego czasu systematycznie rośnie znaczenie narzędzia jakim jest ewaluacja - co objawia się zarówno ilością realizowanych badań, jak i skalą środków przeznaczonych na jej realizację. Tylko w ramach instytucji zaangażowanych we wdrażanie polityki spójności (w ramach rozpoczynającej się perspektywy finansowej) na ten cel zostało przeznaczonych około 200 mln zł. Ewaluacja może być również kosztem kwalifikowalnym w ramach większości projektów, które będą mogły uzyskać dofinansowanie w latach 2007-2013. Za tak dynamicznie zwiększającym się popytem na usługi w obszarze ewaluacji będzie musiał nadążyć rynek. Pojawi się więc zapotrzebowanie na osoby dysponujące odpowiednią wiedzą w tym zakresie.
 
Celem studiów jest nabycie przez słuchaczy wiedzy na temat realizacji badań ewaluacyjnych interwencji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej poprzez:
  1. Nabycie praktycznej wiedzy na temat samodzielnej realizacji ewaluacji na różnych poziomach wdrażania (poziom projektu, osi priorytetowej, programu, polityki).
  2. Nabycie praktycznej wiedzy dotyczącej zlecania i odbierania badań ewaluacyjnych realizowanych przez podmioty zewnętrzne.

» Wykładowcy

Wykładowcami są pracownicy i eksperci zaangażowani w programowanie, wdrażanie i ewaluację projektów i programów, w ramach których wykorzystywane są środki z funduszy strukturalnych, jak również przedstawiciele czołowych firm zajmujący się świadczeniem usług ewaluacyjnych, m.in. z następujących instytucji:

  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
  • Urząd Komitetu Integracji Europejskiej,
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, 
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • Polskie Towarzystwo Ewaluacyjne,
  • Firmy consultingowe

Polityka Prywatności