DZIEDZICTWO PRZEMYSŁOWE: OCHRONA, KONSERWACJA, ADAPTACJA. Wydział Architektury

ul. Bolesława Prusa 53/55
50-317 Wrocław
tel. 71 320 62 08

Cel studiów:
Proces modernizacji polskiej gospodarki wiąże się z upadkiem i likwidacją wielu zakładów, a także całych okręgów przemysłowych. Zachowanie dziedzictwa przemysłowego jest jednym z najważniejszych zadań służb odpowiedzialnych za ochronę nad zabytkami w Polsce.

Aby proces ochrony i powtórnego użytkowania przebiegał efektywnie i w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami konieczne jest ciągłe uzupełnianie i poszerzanie wiedzy osób odpowiedzialnych za ochronę zabytków w Polsce.

W celu aktualizacji i uzupełnienia wiedzy na temat ochrony dziedzictwa przemysłowego Politechnika Wrocławska, Instytut Historii Architektury Sztuki i Techniki uruchamia w ramach zagadnień ochrony dziedzictwa kulturowego, studia podyplomowe: „Dziedzictwo przemysłowe, ochrona, konserwacja, adaptacja”.

Autorzy studiów podyplomowych zaprosili do współpracy specjalistów w zakresie problematyki dziedzictwa przemysłowo-technicznego mających doświadczenie zebrane w Polsce i w Europie. Brali udział między innymi w unijnych programach badawczych dotyczących ochrony i konserwacji zabytków przemysłu. Uczestniczyli w tworzeniu wielu projektów ochrony i adaptacji zabytków techniki. Mają również wieloletnie doświadczenie w inwentaryzacji i dokumentacji zabytków przemysłu i techniki.

Wykładowcy w czasie rocznych studiów podyplomowych zaprezentują słuchaczom doświadczenia oraz najważniejsze projekty ochrony dziedzictwa przemysłowego realizowane w Polsce i na świecie. Przedstawione zostaną dzieje postępu technicznego w XIX i XX w., a także ich aspekty architektoniczne oraz wyniki badań konserwatorskich nad zabytkami techniki.

Podczas wyjazdów studyjnych wykładowcy zaprezentują ważne, objęte ochroną zabytki techniki, a także te pozostające w użyciu na terenie zakładów przemysłowych, również obiekty inżynieryjne i techniczne. Przedstawią także podstawowe formy dokumentacji zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów przemysłu, kolejnictwa, a także obiektów użyteczności publicznej związanych z techniką.

Dzięki podjęciu problematyki przemian stylistycznych w architekturze przemysłowej słuchacz zdobędzie wiedzę ułatwiającą datowanie i zrozumienie funkcji tego typu budowli, pomogą w tym także wykłady z historii technik budowlanych. Ważną częścią zajęć będzie omówienie problematyki prawnej związanej z ochroną zabytków.

Słuchacz studiów podyplomowych zdobędzie doświadczenie i praktykę w przygotowaniu różnego typu dokumentacji konserwatorskiej. Uzyska bogatą wiedzę w zakresie dziejów postępu technicznego, pozna też najważniejsze zabytki przemysłu i techniki w Polsce, a także sposoby ich adaptacji, konserwacji oraz rewitalizacji. Nauczy się datowania zabytków przemysłu i techniki oraz rozpoznawania ich pierwotnej funkcji. Zdobędzie również wiedzę z podstaw konserwacji zabytków techniki oraz prawnych podstaw ochrony zabytków w Polsce.

Podsumowaniem studiów podyplomowych będzie wykonany przez słuchacza projekt rewitalizacji wybranego zabytku techniki. Najlepsze prace zostaną opublikowane przez wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej.


Polityka Prywatności