ZAGOSPODAROWANIE TURYSTYCZNE W GOSPODARCE PRZESTRZENNEJ. Wydział Architektury

ul. Bolesława Prusa 53/55
50-317 Wrocław
tel. 71 320 62 08

Cel studiów:
Turystyka jest obecnie jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki na różnym poziomie zarządzania: kraju, województwa, powiatu i gminy. Możliwość jej realizacji zapewnia techniczna infrastruktura, zwana też bazą turystyczną, obejmująca wszystkie materialne elementy przestrzeni, jak obiekty noclegowe, gastronomiczne, komunikacyjne i inne, o charakterze uzupełniającym. Z tego względu wiadomości z tego zakresu powinni posiadać wszyscy, którzy zajmują się kształtowaniem i obsługą ruchu turystycznego oraz planowaniem jego infrastrukturalnej podstawy. Dotyczy to w szczególności planistów przestrzennych, planistów rozwoju regionalnego oraz pracowników urzędów państwowych i samorządowych związanych z zagadnieniami planistycznymi i turystycznymi.

Rozwój sektora usług w zakresie szeroko rozumianej turystyki – jako przebywania w nowym środowisku, wędrowania, poznawania w czasie relaksowych podróży, wypoczynku w górach czy na wsi, powoduje coraz większe zróżnicowanie obiektów temu służących oraz innych elementów wyposażenia przestrzeni, jak siec komunikacyjna, noclegowa i innych. Istotną rolę odgrywa ich odpowiednie usytuowanie w terenie, wkomponowanie w krajobraz i funkcjonale powiązanie. Ważne jest takie gospodarowanie turystycznie jeszcze niezainwestowanego obszaru, by było możliwe wprowadzenie nań turystycznej funkcji. Znajomość tych zasad ma zasadnicze znaczenie dla właściwie rozumianej gospodarki przestrzennej we wszystkich jej wymiarach.

Wiedza z tego zakresu będzie przekazywana przez najlepszych specjalistów z zakresu planowania przestrzennego i turystyki, rekrutujących się przede wszystkim z Katedry Planowania Przestrzennego i innych jednostek organizacyjnych Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Polityka Prywatności