GERIATRIA I OPIEKA DŁUGOTERMINOWA. Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ

ul. Grzegórzecka 20
31-531 Kraków
tel. +48 12 421 67 71, 429 22 07
fax: +48 12 429 22 13

Wraz ze wzrostem długości życia oraz skuteczniejszym leczeniem chorób i urazów zwiększa się ilość pacjentów wyprowadzonych z ostrego okresu choroby, ale wymagających stałego przewlekłego leczenia i opieki, których nie zawsze może zapewnić rodzina. Ludzie ci często stają się pacjentami oddziałów dla przewlekle chorych lub pensjonariuszami domów opieki i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Dotyczy to szczególnie osób starszych, charakteryzujących się wielochorobowością, która warunkuje różnorodność potrzeb leczniczych obejmujących wiele dziedzin medycyny. Z opieki instytucjonalnej korzystają również osoby młodsze przewlekle chore z przyczyn zaburzeń rozwojowych, psychiatrycznych, neurologicznych, reumatologicznych lub w następstwie poważnych urazów.
Biorąc pod uwagę, iż przewlekle chorzy wymagają wielospecjalistycznej opieki, a stan zdrowia zwykle uniemożliwia im przemieszczanie się w celu korzystania z porad kilku specjalistów, wprowadzenie kształcenia podyplomowego poszerzającego wiedzę w zakresie chorób przewlekłych umożliwi bardziej fachowe i samodzielne prowadzenie przewlekle chorych, poprawę jakości życia podopiecznych i obniżenie kosztów leczenia. Dla posiadających specjalizację z geriatrii studia podyplomowe mogą być metodą uaktualnienia i poszerzenia wiedzy.

Studia obejmują zagadnienia z dziedziny: GERIATRII, NEUROLOGII, REUMATOLOGII, PSYCHIATRII, MEDYCYNY PALIATYWNEJ, REHABILITACJI, PIELĘGNACJI, ORGANIZACJI OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ.

Absolwent będzie posiadać wiedzę interdyscyplinarną z zakresu: Podstaw geriatrii oraz chorób wymagających przewlekłego postępowania opiekuńczego. Będzie w stanie ocenić potrzeby pacjenta w tym względzie. Będzie posiadał wiedzę umożliwiającą dbanie o utrzymanie odpowiedniego poziomu merytorycznego i jakości usług w podległej mu instytucji w odniesieniu do personelu zajmującego się pielęgnowaniem, rehabilitacją oraz sprawami socjalnymi pensjonariuszy. Absolwent będzie posiadał kompetencję do zajmowania stanowisk kierowniczych różnych szczebli (w zależności od wyjściowego poziomu i kierunku wykształcenia) w zakładach opieki zdrowotnej (Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze) oraz w instytucjach opiekuńczych nie będących zakładami opieki zdrowotnej (domy pomocy społecznej, domy opieki). 
Zdobyte kwalifikacje umożliwią zatrudnianie absolwenta w instytucjach zajmujących się szeroko rozumianą opieką nad osobami starszymi.


Polityka Prywatności