BROKER INFORMACJI

Studium Podyplomowe WSG
ul.Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz
kampus WSG - bud. G, pok. G-25
tel. 52 567 00 68,
fax: 52 567 00 63

Cel studiów
Rozwój społeczeństwa informacyjnego i potrzeby rynku pracy dyktują konieczność rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie umiejętności sprawnego poruszania się w sieci Internet i wyszukiwania informacji. W dobie dynamicznie rozwijających się technologii informatycznych i wręcz nadmiaru informacji, które nas otaczają, rozsądnym krokiem wydaje się dokształcanie w zakresie sprawnego i selektywnego wyszukiwania informacji wartościowej i cennej z perspektywy zleceniodawcy.
Absolwenci kierunków wydziałów humanistycznych polskich uczelni, w tym abiturienci kierunku „informacja naukowa i bibliotekoznawstwo”, po ukończeniu studiów bardzo często zasilają szeregi osób bezrobotnych. Tak być nie musi. W myśl idei uczenia się przez całe życie, tylko permanentne samokształcenie pozwala na utrzymanie się na rynku pracy, który oczekuje od pracowników maksymalnej elastyczności i wiedzy interdyscyplinarnej. Z przeprowadzonych na absolwentach kierunków humanistycznych badań wynika, że wśród umiejętności zdobytych podczas studiów brakuje przysłowiowej „kropki nad i”.

Adresaci studiów
Wyższa Szkoła Gospodarki wychodząc naprzeciw absolwentom kierunków humanistycznych, a w szczególności osobom kończącym kierunek „informacja naukowa i bibliotekoznawstwo” przygotowała specjalną ofertę studiów podyplomowych „Broker informacji”.
Absolwent uzyskuje tytuł brokera informacji, który podnosi jego kompetencje zawodowe pozwalając jednocześnie na zdobycie interesującej oferty pracy w mediach lub w firmach na stanowisku „łowcy informacji”. Wspomniany tytuł zawodowy umożliwia podjęcie samodzielnej działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w zakresie:
- selekcji i przekazywania informacji klientom,
- monitorowania mediów drukowanych i elektronicznych,
- informacji nt. danej branży,
- dostarczania treści do serwisów internetowych, portali korporacyjnych, wydawnictw i biuletynów.
Spektrum otaczającej nas zewsząd informacji jest bardzo szerokie. Dynamiczny rozwój społeczeństwa informacyjnego dyktuje więc konieczność kształcenia brokerów informacji cechujących się wszechstronną wiedzą odnośnie możliwości poszukiwania i selekcji:
- wiadomości gospodarczych (branże, znaki towarowe, partnerzy handlowi, literatura branżowa, organizacje i stowarzyszenia, dane teleadresowe, oferty przetargowe);
- relewantnej i wartościowej informacji naukowej (dokumentacja europejska, informacja prawna, publikacje naukowe, bazy danych, dane statystyczne, materiały archiwalne bibliotek, bibliografie).

Ramowy program studiów:
Wiedza o Internecie
Wiedza o gospodarce
Źródła informacji europejskiej
Informacja naukowa
Techniki wyszukiwania informacji
Elementy prawa
Etyka w zawodzie brokera informacji
Praca w zespole
Zarządzanie czasem
Komunikacja społeczna
Autoprezentacja
Informacja w formie tradycyjnej


Polityka Prywatności