STUDIUM TECHNIK UMYSŁOWYCH

Studium Podyplomowe WSG
ul.Garbary 2,
85-229 Bydgoszcz
kampus WSG - bud. G, pok. G-25
tel. 52 567 00 68,
fax: 52 567 00 63

Cel studiów
Poznanie sposobów i metod zapamiętywania, zapoznanie z materiałami wykorzystywanymi
w pracy trenerskiej. Przygotowanie do prowadzenia zajęć, wykładów, warsztatów z zakresu nowoczesnych technik nauczania (trening pamięci, szybkie czytanie, mind mapping). Studium Technologii Umysłowych to nowy kierunek, którego celem jest przekazanie uczestnikom najnowszej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiej pamięci oraz zapoznanie z nowoczesnymi technikami uczenia się. Podczas zajęć słuchacze zdobędą wiedzę na temat nowatorskiego podejścia do procesu uczenia się, zapoznają się z metodami szybkiego i skutecznego przyswajania wiedzy. Przez praktyczne ćwiczenia zdobędą umiejętności kreatywnego podejścia do sposobów uczenia się. Zinternalizują i wykształcą bardziej efektywne sposoby przyswajania dużych partii materiału.


Adresaci studiów
  • Absolwenci studiów magisterskich lub licencjackich wszystkich specjalności.
  • Osoby związanych z branżą edukacyjną i szkoleniową, np.: nauczyciele, trenerzy chcący poszerzyć swoją wiedzę na temat procesu uczenia się.
  • Osoby posiadających wykształcenie wyższe lub licencjackie, dla których nowoczesne techniki uczenia się są pasją.

 

  • Jesteś lekarzem, politykiem, dyplomatą, policjantem czy prawnikiem.
  • Jeśli jesteś nauczycielem, wykładowcą i chciałbyś wzbogacić swój warsztat pracy poprzez wykorzystywanie nowoczesnych, innowacyjnych metod nauczania.
  • Twój zawód wymaga od Ciebie znacznej koncentracji uwagi lub zapamiętywania dużej ilości materiału.
  • Chciałabyś przemawiać lub wykładać bez dodatkowych pomocy np. konspektu czy kartek.

Specjalnie dla Ciebie otworzyliśmy nowy kierunek studiów!

Korzyści dla studentów

Absolwenci kierunku będą wyposażeni w wiedzę na temat efektywnego uczenia się. Będą znali techniki i narzędzia niezbędne do szybkiego zapamiętywania i będą umieli zastosować je w praktyce. Zdobędą umiejętność selektywnego zapominania i systematyzowania wiedzy. Przygotowany program i zawarte w nim ćwiczenia gwarantują dalsze studiowanie dowolnej dziedziny nauki w znacznie łatwiejszy, bardziej przyjemny i efektywny sposób. Ukończenie STU stwarza możliwość do przyszłego prowadzenia zajęć z nowoczesnych technik uczenia się w ramach współpracy z SPW.

Uzyskiwane uprawnienia, kwalifikacje, dodatkowe certyfikaty:

  • Certyfikat ukończenia kursu II stopnia z zakresu nowoczesnych technik uczenia się.
  • Certyfikat uprawniający do podjęcia współpracy z SPW bez dodatkowych szkoleń i uprawnień.

Wykładowcy
Zajęcia prowadzone są w nowoczesnej aktywnej formie ćwiczeń i wykładów, wspieranych interaktywnymi programami. Wykładowcami są trenerami SPW z wieloletnim praktycznym doświadczeniem z zakresu nowoczesnych technik uczenia się. Trenerzy w praktyczny sposób przekażą wiedzę i umiejętności uczestnikom STU. Aktywna i dynamiczna forma prowadzenia zajęć ułatwi wykształcenie i utrwalenie pożądanych umiejętności.

Program studiów – ramowy i szczegółowy:


Blok zajęć teoretycznych
• Podstawowe informacje o zapamiętywaniu, czytaniu, notowaniu, wyobraźni, psychologiczne i fizjologiczne podstawy funkcjonowania umysłu, idea treningu pamięci, geneza.
• Rodzaje pamięci, dominujący zmysł a zapamiętywanie, dominująca półkula mózgu .
• Czytanie naturalne w konfrontacji z metodami szybkiego czytania oraz metody nielinearnego notowania i ich zastosowania w nowoczesnym procesie dydaktycznym.
• Tworzenie szkoleń i pomocy naukowych z zakresu nowoczesnych technik umysłowych.
• Oprogramowanie trenerskie wspomagające treningi i proces tworzenia szkoleń.
• Zastosowanie platformy e-learningowej w tworzeniu scenariuszy szkoleń.
• Praktyczne zastosowania nowoczesnych technik umysłowych w nauce, pracy, życiu codziennym.

Blok warsztatowy
Metody mnemotechniczne
I – Metody i techniki ciągów skojarzeniowych, zasady tworzenia, symboliki elementów abstrakcyjnych, ćwiczenia realizowane na treningach – przykłady.
II – Metody miejsc i lokalizacji (loci), rodzaje lokalizacji, numeracja, zapamiętywanie na lokalizacjach – przykłady ćwiczeń.
III – Metody Symboli – zapamiętywanie bardzo dużych porcji informacji , pobudzanie kreatywności.
IV – Metody szybkiego czytania z naciskiem na pełne zrozumienie treści, regresja, fiksacje, wokalizacja i subwokalizacja, antycypacje, poszerzanie pola widzenia.
V – Metoda mind mappingu – nielinearnego notowania (metoda opracowana przez T. Buzana,)
Inne ćwiczenia pamięciowe realizowane na treningach rysunki pamięciowe, rysunki abstrakcyjne, teksty, zapamiętywanie słówek, wykorzystywanie poznanych metod do nauki treści szkolnych.
VI – Przykładowe zajęcia z demonstracją ćwiczeń i wykorzystaniem programów trenerskich

Forma zaliczenia studiów
1) Praca zaliczeniowa (praktyczna): Przygotowanie praktycznego materiału i przedstawienie jedną z poznanych metod np. zapamiętywanie tekstu na symbolach, przygotowanie wykładu na umówiony temat z wykorzystaniem map myśli itp.
2) Test teoretyczny.


Polityka Prywatności