ul. Bażyńskiego 4
80-952 Gdańsk
tel. 58 523 43 25
Czas trwania i tryb studiów:
Studia podyplomowe obejmują 350 godzin dydaktycznych i trwają 3 semestry. Zajęcia odbywać się będą w formie dwudniowych zjazdów w soboty i niedziele, średnio dwa razy w miesiącu (tryb zaoczny). Ze względu na zajęcia stażowe, realizowane w placówkach edukacyjnych i rehabilitacyjnych, część zjazdów w III semestrze odbędzie się w piątki i w soboty (niedziela wolna).
Warunki rekrutacji na studia:
Rekrutacja jest otwarta i odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń (wniesienie opłaty za studia oraz złożenie w Sekretariacie kompletu wymaganych dokumentów jest równoznaczne z przyjęciem). Warunkiem przyjęcia na studia jest legitymowanie się dyplomem ukończenia magisterskich studiów psychologicznych lub pedagogicznych.
Kandydat powinien dostarczyć:
Uwaga: Studia podyplomowe zostaną uruchomione przy uczestnictwie 20 osób.
Adresat studiów:
Studia adresowane są do absolwentów magisterskich studiów psychologicznych i pedagogicznych, którzy pracują lub przygotowują się do pracy w przedszkolach i szkołach (również integracyjnych), ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, poradniach i innych placówkach zajmujących się edukacją i terapią dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami rozwoju, takimi jak specyficzne trudności w uczeniu się (np. dysleksja rozwojowa), zaburzenia zachowania (np. ADHD), czy całościowe zaburzenia rozwoju (np. autyzm). Program studiów obejmuje zagadnienia związane z pracą z dziećmi w każdym wieku (od małych dzieci po młodych dorosłych) i na każdym poziomie rozwoju. Studia posiadają status studiów kwalifikacyjnych - po ich zakończeniu absolwenci otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych o kierunku Edukacja i terapia dzieci z zaburzeniami rozwoju, wydane przez Uniwersytet Gdański, oraz zaświadczenie o uzyskanych kwalifikacjach.
Profil absolwenta:
Absolwent studiów podyplomowych zostanie wyposażony w aktualną wiedzę oraz praktyczne umiejętności niezbędne do efektywnej pracy w swoim zawodzie. Szczególną szansę stwarza system zajęć warsztatowych oraz zajęć stażowych w placówkach, którym został poświęcony cały trzeci semestr studiów. Zajęcia te wyposażą absolwenta w umiejętność wykonywania czynności diagnostycznych, odpowiednich do wykonywanego zawodu, które pozwolą mu na opracowywanie indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, uwzględniających potrzeby rozwojowe dziecka. Ponadto absolwent zostanie wyposażony w umiejętności niezbędne do prowadzenia zajęć grupowych z dziećmi oraz do pracy z ich rodzinami. Zajęcia stworzą także okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy słuchaczami. Pozwoli to na dokonanie analizy dotychczasowych sukcesów i niepowodzeń w pracy edukacyjno-terapeutycznej, co może być źródłem inspiracji do nowych działań na rzecz własnego rozwoju i wdrażania nowych form pracy, poznanych na studiach podyplomowych. Zapoznanie się ze współczesną literaturą i sposobami docierania do niej stworzy szansę kontynuowania samokształcenia po zakończeniu studiów.