SOCJOTERAPIA

ul. Gen. K. Sosnkowskiego 43
05-300 Mińsk Mazowiecki

Uczelnia  organizuje w roku akademickim  2010/2011 studia podyplomowe w zakresie socjoterapii, zgodnie z nowymi założeniami Ministra Edukacji Narodowej dotyczącymi kwalifikacji do zajmowania stanowiska wychowawcy lub nauczyciela w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii (podstawa prawna: rozporządzenie MEN z dnia 12 marca 2009r).
Studia podyplomowe w dziedzinie socjoterapii ukierunkowane są na rozwijanie wiedzy a zwłaszcza praktycznych umiejętności wychowawczych i terapeutycznych za pomocą różnych form, metod i technik pracy z dziećmi i młodzieżą niedostosowaną społecznie. Studia te przygotowują absolwentów do diagnozowania niedostosowania społecznego i prowadzenia zajęć terapeutycznych  (grupowych i indywidualnych) z dziećmi i młodzieżą z tzw. „grup ryzyka” (dzieci i młodzież wychowywana w rodzinach dysfunkcjonalnych, dzieci i młodzież z diagnozą zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania). Po studiach w WSNS nauczyciel i wychowawca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w warsztacie swojej pracy zawodowej będzie wykorzystywał metody wychowania resocjalizującego, metody pracy socjoterapeutycznej oraz elementy psychoterapii i terapii uzależnień. Większość zajęć ze względu na specyfikę studiów prowadzona jest metodami interaktywnymi w formie treningów i warsztatów. Wsparciem metodologicznym są wykłady i konwersatoria.

Program studiów:

1 Socjoterapia w podejściu interdyscyplinarnym
2 Diagnoza zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania
3 Socjoterapia a rozwój społeczny i osobisty
4 Psychologia i dynamika małych grup
5 Psychopatologia dzieci i młodzieży
6 Trening interpersonalny
7 Trening umiejętności wychowawczych
8 Trening samoświadomości
9 Trening zastępowania agresji (ART)
10 Techniki radzenia sobie ze stresem i techniki relaksacji z elementami muzykoterapii
11 Wsparcie w rozwoju i integracji osobowości poprzez muzykę, twórcze rysowanie i gimnastykę mózgu.
12 Metodyka pracy socjoterapeutycznej i warsztaty socjoterapeutyczne
13 Psychologiczne koncepcje człowieka
14 Psychopatologia i psychoterapia rodziny
15 Współczesne kierunki psychoterapii
16 Interwencja kryzysowa
17 Psychospołeczne podstawy kreatywności
18 Komunikacja interpersonalnai sztuka negocjowania
19 Organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży (gry i zabawy, turystyka, koła zainteresowań)
20 Seminarium dyplomowe
21 Praktyki socjoterapeutyczne

Adresatami studiów podyplomowych z socjoterapii mogą być

1. Osoby, które ukończyły studia wyższe (I lub II stopnia) na dowolnym kierunku i chcą uzyskać państwowe świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z socjoterapii.
2. Osoby, które ukończyły studia wyższe (I lub II stopnia) na dowolnym kierunku, oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne i chcą uzyskać państwowe świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z socjoterapii oraz dodatkowe kwalifikacje wychowawcy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych lub modzieżowych ośrodkach socjoterapii.
3. Osoby, które ukończyły studia wyższe (I lub II stopnia) na kierunku pedagogika  o specjalnościach innych niż resocjalizacja lub socjoterapia  i chcą uzyskać państwowe świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z socjoterapii oraz dodatkowe kwalifikacje wychowawcy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych lub modzieżowych ośrodkach socjoterapii.
4. Osoby, które ukończyły studia wyższe (I lub II stopnia) na kierunku pedagogika w specjalności wczesnoszkolnej lub przedszkolnej lub osoby, które ukończyły studia magisterskie na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem i posiadają przygotowanie pedagogiczne i chcą uzyskać państwowe świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z socjoterapii oraz dodatkowe kwalifikacje nauczyciela w młodziezowych ośrodkach wychowawczych lub socjoterapii

Absolwent studiów podyplomowych socjoterapii w WSNS otrzyma

1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

3. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych  na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 19 grudnia 2008r w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie.


Polityka Prywatności