ADMINISTRACJA ELEKTRONICZNA

ul. Teatralna 25, 66-400 Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 60 22

Jednym ze strategicznych kierunków w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, zdefiniowanych w Strategii rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013, jest wzrost dostępności i efektywności usług administracji publicznej przez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych do przebudowy procesów wewnętrznych administracji i sposobu świadczenia usług, czyli rozwój administracji elektronicznej (zwanej także:  e-administracja, e-government, administracja publiczna on-line, interaktywna administracja publiczna).

U podstaw procesu budowy w Polsce elektronicznej administracji legło przyjęcie wielu istotnych aktów prawnych. Do ważniejszych zaliczyć trzeba:

   1. ustawę z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001 r.,
      Nr 112, poz. 1198) wprowadzającej Biuletyn Informacji Publicznej;
   2. ustawę z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r., Nr 130, poz. 1450);
   3. ustawę z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2005 r., Nr 64, poz. 565).

Realizacja tak zdefiniowanego strategicznego kierunku rozwoju administracji publicznej nie byłaby możliwa bez wyszkolenia kadr, które są gotowe do podjęcia wyzwań wynikających z jednej strony z konieczności informatyzacji struktur wewnętrznych instytucji administracji publicznej (zapewnienie prawidłowego obiegu informacji, gromadzenia danych i ich udostępniania, kompatybilności systemów), z drugiej zaś – z konieczności podejmowania działań wynikających z nałożonych na administrację prawnych obowiązków w zakresie dostępu obywateli do informacji publicznej i usług publicznych.

Mając powyższe na uwadze, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. przedstawia ofertę kształcenia, skierowaną do osób, które nie tylko chcą podnieść kwalifikacje w omawianym zakresie, ale także zwiększyć zakres wiedzy. Zajęcia na studiach podyplomowych w zakresie administracji elektronicznej prowadzone będą przez osoby, które cechują nie tylko umiejętności teoretyczne, ale nade wszystko umiejętności praktyczne.

Po ukończeniu proponowanych studiów podyplomowych, słuchacze nabędą wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie: podstaw prawnych elektronicznej administracji, ochrony danych osobowych, praktycznego zastosowania technologii informacyjnych w administracji, bezpieczeństwa informacji przetwarzanej elektronicznie i zarządzania elektronicznym obiegiem dokumentów w administracji, a także w wielu innych aspektach funkcjonowania Administracji elektronicznej.

Polityka Prywatności