BIBLIOTEKOZNAWSTWO I INFORMACJA NAUKOWA. Wydział Pedagogiczno - Artystyczny w Kaliszu

ul. Nowy Świat 28-30
62 - 800 Kalisz
tel 62 7670730 lub 7670731
fax 7645721

Absolwenci studiów uzyskują uprawnienia do wykonywania zawodu bibliotekarza, wg klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego oznaczony symbolem 348202.

Program kształcenia zapewnia uzyskanie podstawowych kwalifikacji specjalistycznych, ukształtowanie postaw społeczno-etycznych oraz predyspozycji psychofizycznych - uznawanych za najważniejsze dla modelowania sylwetki współczesnego bibliotekarza.

W trakcie kształcenia teoretycznego i praktycznego absolwent studiów uzyskuje następujące cechy zawodowe:

1. Umiejętność interpretowania współczesnych zjawisk i procesów komunikacji społecznej oraz ich genezy, ze szczególnym uwzględnieniem zna­jomości wzorców i mechanizmów komunikowania w różnych środowiskach.
2. Umiejętność współpracowania z bibliotekami i ośrodkami informacji naukowej w ramach sieci i systemów biblioteczno-informacyjnych oraz z innymi instytucjami działającymi
w szeroko rozumianym otoczeniu społecznym biblioteki.

3. Umiejętność interpretowania zadań obiegu książki i innych mediów w kategoriach socjoekonomicznych.
4. Umiejętność posługiwania się intersubiektywnymi zasadami oceny piśmiennictwa gromadzonego i udostępnianego przez bibliotekę.
5. Umiejętność rozpoznawania i zaspakajania potrzeb czytelników i użytkowników informacji w środowisku lokalnym, ze szczególnym uwzględnieniem analizy i metod zaspakajania czytelniczych i informacyjnych potrzeb dzieci i młodzieży.
6. Umiejętność obsługiwania podstawowych procesów bibliotecznych (gromadzenie
i tworzenie zbiorów informacji, kształtowanie i posługiwanie się warsztatem informacyjno-wyszukiwawczym o dokumentach, przechowywanie i udostępnianie zbiorów).

7. Umiejętność organizowania pracy w bibliotece z wykorzystaniem nowoczesnych metod
i środków technicznych.

8. Umiejętność rozpoznawania cech osobowościowych czytelników w celu prowadzenia działań pedagogicznych i wychowawczych w bibliotece z różnymi ich kategoriami.

Dobór treści i form kształcenia zakłada również rozwój następujących postaw etycznych:

1. Poszanowanie i ochrona wolności słowa i wolności czytania oraz dążenie do zapewnienia powszechnej dostępności zbiorów bibliotecznych i informacyjnych z uwzględnieniem warunków legislacyjnych, w szczególności prawa autorskiego.
2. Uznawanie potrzeb i zainteresowań czytelników i środowiska lokalnego za wartość nadrzędną w pracy bibliotekarza.
3. Poszanowanie osobowości czytelnika, przestrzeganie zasad ochrony jego danych osobistych oraz dyskrecji i tajemnicy czytania.
4. Poczucie odpowiedzialności za stan materialny i wygląd estetyczny biblioteki, zapewniający dobre samopoczucie i wygodę czytelnika.

Polityka Prywatności