LOGOPEDIA MEDIALNA I LOGOPEDIA OGÓLNA. Wydział Filologiczny

al. Kościuszki nr 65
90-514 Łódź
tel. 42 665 52 33

Celem Studium jest przygotowanie słuchaczy do postępowania terapeutycznego
w pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami mowy, trudnościami w czytaniu i pisaniu a także właściwego diagnozowania błędów językowych i przyczyn ich powstawania u osób występujących publicznie – szeroko pojmowanych ludzi mediów, działaczy społecznych i pracowników kultury. Tak przygotowani absolwenci uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela-logopedy i uprawnienia do pracy w szkołach (o różnym profilu i poziomach kształcenia), placówkach opiekuńczo-wychowawczych i poradniach logopedycznych.
Program
1. Językoznawcze podstawy logopedii - Kształtowanie się mowy dziecka. Fonetyka i fonologia języka polskiego; Nauka o języku: morfologia składnia, semantyka; Odmiany polszczyzny etnicznej.
2. Medyczne podstawy logopedii -Wybrane zagadnienia z anatomii, fizjologii i patologii człowieka; Podstawy ortodoncji; Neurologiczne podstawy zaburzeń mowy; Elementy psychiatrii; Podstawy audiologii.
3. Psychopedagogiczne podstawy logopedii - Podstawy psychologii rozwojowej; Neuropsychologia; Elementy pedagogiki specjalnej; Psychoterapia.
4. Teoria i praktyka logopedyczna - Wprowadzenie do logopedii; Diagnoza i terapia zaburzeń mowy (dyslalia); Diagnoza i terapia zaburzeń mowy (jąkanie); Glottologopedia; Oligofrenologopedia; Surdologopedia; Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu; Dydaktyka postępowania logopedycznego.
5. Logopedia medialna - Estetyka i ekspresja żywego słowa; Emisja głosu; Stylistyka gatunków tekstów wygłaszanych publicznie; Komunikacja pozawerbalna a komunikacja werbalna; Technika mówienia; Autoprezentacja.


Polityka Prywatności