ENERGETYKA JĄDROWA. Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa

ul. Nowowiejska 21
00-665 Warszawa
tel/fax: (22) 621-54-63

Od początku bieżącego stulecia zaobserwować można odrodzenie energetyki jądrowej na świecie. Jest ono spowodowane wieloma czynnikami, najważniejsze z których to:

  • konkurencyjność branży w postaci kosztów wytwarzania energii elektrycznej, porównywalnych lub niższych niż w elektroenergetyce węglowej;
  • opracowanie i budowa bloków jądrowych tzw. generacji III+, charakteryzujących się podwyższonym bezpieczeństwem – zarówno wbudowanym, jak i zapewnionym przez odpowiednie układy (bierne i czynne);
  • dbałość o środowisko naturalne, wyrażająca się w ograniczaniu i zwalczaniu technologii, emitujących zanieczyszczenia (tlenki siarki, tlenki azotu, pyły itd.) i gazy cieplarniane do otoczenia.


Rząd Rzeczypospolitej podjął decyzję o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Wobec praktycznie braku odpowiedniej kadry oraz czasochłonności procesu kształcenia i podwyższania kwalifikacji, Rada Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa, przy pełnym poparciu władz Politechniki Warszawskiej, w 2006 r. postanowiła uruchomić specjalność „Energetyka Jądrowa” w ramach studiów dziennych II stopnia (magisterskich) oraz, obecnie, studium podyplomowe „Energetyka Jądrowa”.

Celem studium podyplomowego jest zaznajomienie słuchaczy z jednej strony z zagadnieniami związanymi stricte z częśćią jądrową elektrowni, tzn. ze zjawiskami i procesami, zachodzącymi w reaktorach jądrowych, z drugiej zaś ze specyfiką eskploatacji bloków jądrowych i ekonomii branży. Studium skierowane jest do słuchaczy o wykształceniu inżynierskim (najlepiej energetycznym) lub fizycznym. Zajęcia prowadzić będą wykładowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej i Instytutu Energii Atomowej POLATOM oraz specjaliści zatrudnieni u operatorów elektrowni jądrowych lub ich dostawców (jak np. EdF, GdF-Suez, Areva, GE-Hitachi).


Polityka Prywatności