EUROPEJSKI DORADCA ZAWODOWY PRZEZ INTERNET

ul. Zamojska 47
20-102 Lublin
tel. 81 441 33 11

W ciągu ostatnich lat doradztwo zawodowe przeszło szereg przeobrażeń i procesów, które zaowocowały nowymi trendami badawczymi i szkoleniowymi w tym zakresie, także w aspekcie międzynarodowym i międzykulturowym.

Jednym z charakterystycznych trendów w poradnictwie zawodowym, który wiąże się z procesem globalizacji i transnacjonalizacji, jest przekraczanie granic kulturowych, społecznych, politycznych i geograficznych w kontekście pracy, kariery zawodowej, rynków pracy i zawodów.

Odpowiedzią na te wyzwania staje się współczesne transnacjonalne poradnictwo zawodowe – TPZ (Transnational Vocational Counselling – TVC), które stanowi charakterystyczną formę europejskiego poradnictwa zawodowego. Do najważniejszych zadań transnacjonalnego poradnictwa zawodowego należy wspieranie osób na różnych etapach ich życia, bez względu na uwarunkowania międzyludzkie i międzynarodowe. Transnacjonalne poradnictwo zawodowe jest formą współpracy opartą na międzykulturowych kompetencjach doradców zawodowych i ich klientów.

Cel studiów

Poprzez odbycie dwusemestralnych studiów, praktykę i staż oraz pomyślnie złożony egzamin końcowy słuchacze powinni zrealizować ogólne cele programowe:

Cele ogólne

  1. Ukształtowanie podstaw teoretycznych oraz zrozumienie istoty transnacjonalnego poradnictwa zawodowego;
  2. Ukształtowanie podstaw lub udoskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie transnacjonalnego doradztwa zawodowego;
  3. Zrozumienie charakterystycznych dla zawodów problemów, zagadnień i dylematów etycznych;
  4. Ukształtowanie indywidualnych umiejętności doradczych;
  5. Ukształtowanie umiejętności ułatwiających pracę grupową, zrozumienie zachowań grupowych;
  6. Zrozumienie zasad rozwoju zawodowego i psychologii wyboru życiowej drogi zawodowej (kariery);
  7. Opanowanie umiejętności związanych z procedurami pomiaru i oceny wyników prowadzonych badań w zakresie transnacjonalnego doradztwa zawodowego oraz opracowywania zawodowej ekspertyzy doradczej;
  8. Pogłębianie lub osiągnięcie osobistego i zawodowego rozwoju;
  9. Ukształtowanie umiejętności wchodzenia we właściwe interakcje z młodzieżą i z dorosłymi.

Adresat studiów

Studia te są skierowane do osób z wyższym wykształceniem (magisterskim lub licencjackim) w szczególności preferowani są absolwenci takich kierunków studiów jak: psychologia, pedagogika, socjologia i przygotowują do pełnienia funkcji i zadań:

  • doradcy zawodowego dla młodzieży oraz osób dorosłych poszukujących pracy i bezrobotnych,
  • doradcy pracy dla osób poszukujących pracy w ramach publicznych i prywatnych agencji zatrudnienia,
  • doradcy personalnego dla firm poszukujących pracowników w ramach niepublicznych i publicznych agencji doradztwa personalnego

Polityka Prywatności