Edukacja dla bezpieczeństwa - Wydział Bezpieczeństwa Narodowego

00-910 Warszawa
al. Gen. A. Chruściela 103
WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
tel. (22) 681 46 57

Niestacjonarne Podyplomowe Studia Edukacji dla Bezpieczeństwa organizuje i prowadzi Instytut Bezpieczeństwa Państwa we współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi Akademii Obrony Narodowej. Stanowią one formę kształcenia ustawicznego oraz merytorycznego i metodycznego doskonalenia kadr wojskowych i cywilnych realizujących różne zadania z zakresu edukacji obronnej społeczeństwa.

Przeznaczone są dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych realizujących przedmiot Edukacja dla Bezpieczeństwa, pracowników merytorycznych terenowych ogniw systemu reagowania kryzysowego odpowiedzialnych za edukację obronną społeczeństwa na administrowanym terenie.

Uczestnikami studiów mogą być osoby posiadające wykształcenie II stopnia z przygotowaniem pedagogicznym i dysponujące co najmniej 3-5 letnim doświadczeniem zawodowym. Studia umożliwiają zdobywanie wiedzy humanistycznej i specjalistycznej w zakresie bezpieczeństwa RP, zasad reagowania kryzysowego, edukacji dla bezpieczeństwa oraz przygotowania obronnego społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży. Zdobyte przez absolwentów studiów kwalifikacje powinny przyczyniać się do: rozwijania i doskonalenia edukacji dla bezpieczeństwa w społeczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej oraz sprawniejszego działania terenowych organów administracji w zakresie reagowania kryzysowego.

Studia zorganizowane są w systemie zaocznym i trwają trzy semestry, w formie osiemnastu zjazdów. Proces dydaktyczny realizowany jest przez kadrę naukowo-dydaktyczna Akademii Obrony Narodowej, przede wszystkim Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego, w tym Instytutu Bezpieczeństwa Państwa, Instytutu Nauk Humanistycznych a także przez uznanych specjalistów w danej dziedzinie spoza AON. Główny wysiłek kształcenia skupiony jest na doskonaleniu merytorycznym, metodycznym i praktycznym nauczycieli realizujących przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa oraz kadry organizującej edukację dla bezpieczeństwa w społecznościach lokalnych. W trakcie studiów studenci zdobywają wiedzę w zakresie: węzłowych problemów obronności i bezpieczeństwa państwa, Obrony Cywilnej i ochrony ludności, psychologicznych aspektów sytuacji kryzysowych, podstaw ratownictwa medycznego, metodyki kształcenia z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa, oraz współczesnych zagadnień edukacji dla bezpieczeństwa.

Po ukończeniu studiów absolwenci będą:

a) znali:

- pojęcie, istotę i zakres bezpieczeństwa narodowego;

- organizację państwa w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, w tym obrony narodowej i szeroko pojętego zarządzania kryzysowego;

- podstawowe formy i metody nauczania przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa";

- zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia życia.

b) rozumieli:

- interdyscyplinarny charakter i złożoność organizacji państwa w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego;

- zasady i procedury współdziałania różnych organów i instytucji państwowych, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych w dziedzinie obrony narodowej i zarządzania kryzysowego;

- istotę edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jako istotnego elementu bezpieczeństwa narodowego.

c) umieli:

- formułować cele i zadania dydaktyczne do nauki przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa;

- opracowywać i przygotować pomoce dydaktyczne do zajęć z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa;

- zastosować odpowiednie formy i metody nauczania w toku realizacji procesu dydaktycznego z przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa;

- korzystać z licznych i często niespójnych źródeł i materiałów oraz wykorzystać je w praktycznej działalności edukacyjnej.


Polityka Prywatności