Bezpieczeństwo narodowe - Wydział Bezpieczeństwa Narodowego

00-910 Warszawa
al. Gen. A. Chruściela 103
WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
tel. (22) 681 46 57

Niestacjonarne Podyplomowe Studia Bezpieczeństwa Narodowego trwają dwa semestry. O przyjęcie na te studia mogą się ubiegać osoby legitymujące się ukończeniem studiów drugiego stopnia (magisterskich).

Proces dydaktyczny realizowany jest przez kadrę naukowo-dydaktyczna Akademii Obrony Narodowej, przede wszystkim Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego, a także przez uznanych specjalistów w danej dziedzinie spoza AON. Studia prowadzi się w oparciu o plan studiów (wykaz przedmiotów, wymiar czasowy, formy realizacji oraz wymogi dydaktyczne) i program nauczania (tematyka przedmiotów, liczba godzin, formy realizacji i zaliczenia zajęć oraz jednostki dydaktyczne odpowiedzialne za realizacje przedmiotu).

Proces dydaktyczny na NPSBN ukierunkowany jest na przygotowanie absolwentów do prowadzenia działalności z zakresu planowania, organizowania i realizacji przedsięwzięć obronnych i zarządzania kryzysowego, zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami prawnymi, doktrynalnymi i organizacyjnymi w tych dziedzinach, w administracji publicznej, siłach zbrojnych, jednostkach organizacyjnych straży, służb i inspekcji oraz w innych instytucjach państwa, przedsiębiorstwach i organizacjach pozarządowych. Nabyta wiedza i umiejętności powinny umożliwić absolwentom studiów podyplomowych zrozumienie interdyscyplinarnego charakteru dziedziny bezpieczeństwa narodowego, prowadzenie szerokich analiz zagrożeń bezpieczeństwa, budowanie wariantów zapobiegania i przeciwdziałania im oraz reagowania w razie ich wystąpienia, tworzenie planów i organizowanie działań indywidualnych w zespołowych w różnych szczegółowych dziedzinach bezpieczeństwa narodowego.

Po ukończeniu studiów absolwenci będą:

a) znali:

- pojęcie, istotę i zakres bezpieczeństwa narodowego;

- organizację państwa w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, w tym obrony narodowej i szeroko pojętego zarządzania kryzysowego;

- podstawy prawne, dokumenty doktrynalne z zakresu bezpieczeństwa narodowego, w tym obrony narodowej i zarządzania kryzysowego; dokumentację planistyczną z zakresu planowania obronnego i reagowania kryzysowego (kryzysy polityczno-militarne i niemilitarne).

b) rozumieli:

- interdyscyplinarny charakter i złożoność organizacji państwa w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego;

- zasady i procedury współdziałania różnych organów i instytucji państwowych, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych w dziedzinie obrony narodowej i zarządzania kryzysowego;

- różnice i wspólne elementy funkcjonalne, organizacyjne i planistyczne obrony narodowej i zarządzania kryzysowego.

c) umieli:

- prowadzić analizę i dokonywać oceny zagrożeń bezpieczeństwa narodowego;

- opracowywać podstawową dokumentację planistyczną z zakresu planowania obronnego i zarządzania kryzysowego;

- opracowywać raporty i przygotowywać materiały studyjne z zakresu bezpieczeństwa narodowego;

- korzystać z licznych i często niespójnych źródeł prawa oraz stosować ich postanowienia w praktycznej działalności.


Polityka Prywatności