Bezpieczeństwo ekonomiczne państwa - Wydział Zarządzania i Dowodzenia

00-910 Warszawa
al. Gen. A. Chruściela 103
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I DOWODZENIA
(budynek 101)
tel. (22) 681 31 04

Celem kształcenia na niestacjonarnych podyplomowych studiach Bezpieczeństwa Ekonomicznego Państwa (NPS BEP) jest zdobycie przez słuchaczy wiedzy i umiejętności umożliwiających im efektywne prowadzenie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa na poziomie zgodnym z wymaganiami aktualnej polityki gospodarczo-obronnej w różnych jej wymiarach na wszystkich szczeblach zarządzania.

Cele kształcenia mają zostać osiągnięte poprzez:

1) przekazanie studentom podstawowej, najnowszej wiedzy z zakresu ekonomii bezpieczeństwa oraz dyscyplin pokrewnych ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów i instrumentów pozwalających na kształtowanie bezpieczeństwa ekonomicznego kraju;

2) stworzenie warunków do opanowania wiedzy objętej programem studiów oraz poznanie praktycznych rozwiązań systemowych na poziomie umożliwiającym dokonywanie analizy i oceny bezpieczeństwa ekonomicznego państwa wraz ze sposobami jego kształtowania:

1. Kształcenie słuchaczy na Niestacjonarnych Podyplomowych Studiach Bezpieczeństwa Ekonomicznego Państwa (NPS BEP) realizuje Instytut Logistyki (ILog.) Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej. Zajęcia prowadzą pracownicy naukowo-dydaktyczni Instytutu oraz specjaliści spoza ILog.

2. Kandydaci na NPS BEP składają prośby o przyjęcie do Dziekana Wydziału Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej.

3. Uczestnikami NPS BEP mogą być osoby wojskowe i cywilne posiadające dyplom ukończenia studiów II stopnia (preferowani będą absolwenci ekonomii, prawa i zarządzania).

4. Kształcenie prowadzi się w trybie niestacjonarnym. Zajęcia odbywają się w ramach dwunastu dwudniowych zjazdów (2 dni po 8 godzin sobota-niedziela).

5. Podstawową formą zdobywania wiedzy jest praca pod kierunkiem nauczyciela akademickiego wraz z samokształceniem.

6. W trakcie realizacji programu studiów prowadzone są: wykłady, konwersatoria, seminaria, seminaria dyplomowe, gra decyzyjna, zaliczenia i egzaminy.

7. Słuchacze zobowiązani są napisać prace studyjne, których tematy obejmują zadania teoretyczne i praktyczne wynikające z programu studiów. Prace te wykonywane są pod kierownictwem upoważnionych nauczycieli akademickich

8. Słuchacze NSP BEP po: wysłuchaniu wykładów, uzyskaniu zaliczeń, aktywnym uczestniczeniu w grze decyzyjnej, zdaniu wyznaczonych programem studiów egzaminów oraz złożeniu egzaminu końcowego otrzymują dyplom ukończenia studiów podyplomowych.

Zdobyta wiedza kwalifikuje Absolwenta do pracy: w gospodarczych placówkach analityczno-diagnostycznych, agendach państwowych służb specjalnych zajmujących się szeroko rozumianymi aspektami bezpieczeństwa państwa (w tym głównie odpowiedzialnych za obszar przestępstw o charakterze gospodarczym), placówkach badawczych i edukacyjno-eksperckich o profilu gospodarczo-obronnym, agencjach rządowych i wybranych departamentach resortowych, w których wymagana jest specjalistyczna wiedza umożliwiająca prowadzenie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa na poziomie zgodnym   z wymaganiami aktualnej polityki gospodarczo-obronnej. Studia zapewniają przygotowanie do pracy w charakterze analityka-doradcy. Absolwent może ubiegać się o zatrudnienie na stanowiskach: analityka ekonomicznego i gospodarczo-obronnego, doradcy ds. ryzyka gospodarczego, specjalisty w zakresie ochrony przed zagrożeniami ekonomicznymi. Dostarczona wiedza winna umożliwić absolwentowi podejmowanie szerokiego spektrum prac analitycznych, eksperckich i badawczych z fundamentalnego obszaru ekonomiki bezpieczeństwa jakim  jest bezpieczeństwo ekonomiczne w wymiarze makro-.

Absolwenci studiów podyplomowych powinni:

•    znać:
- istotę bezpieczeństwa ekonomicznego państwa w podstawowych obszarach jego kształtowania;
- zasady funkcjonowania systemu bezpieczeństwa kraju;
- zadania poszczególnych podmiotów decyzyjnych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo gospodarcze państwa;
•    rozumieć:
- istotę gospodarczych aspektów bezpieczeństwa kraju;
- zasady skutecznego zarządzania bezpieczeństwem ekonomicznym;
- istotę sfery preparacyjnej i funkcjonalnej polityki gospodarczo-obronnej;
•    umieć:
- rozwiązywać problemy z zakresu utrzymania bezpieczeństwa gospodarczego w podstawowych obszarach jego zapewnienia;
- współpracować z różnorodnymi podmiotami decyzyjnymi w zakresie kształtowania poprawnej polityki bezpieczeństwa ekonomicznego;
- wskazywać obszary działalności państwa oraz krajowych podmiotów gospodarczych umożliwiające zapewnienie bezpieczeństwa gospodarczego na ekonomicznie uzasadnionym poziomie;
- utrzymywać i tworzyć potencjał gospodarczo-obronny kraju;
- usprawniać procesy zarządzania bezpieczeństwem gospodarczym;
- podejmować działania integracyjne w zakresie budowy spójnego systemu bezpieczeństwa ekonomicznego kraju z punktu widzenia racji stanu państwa oraz uwarunkowań międzynarodowych.


Polityka Prywatności