Ekologiczne aspekty zarządzania środowiskowego - Wydział Zarządzania i Dowodzenia

00-910 Warszawa
al. Gen. A. Chruściela 103
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I DOWODZENIA
(budynek 101)
tel. (22) 681 31 04

Niestacjonarne Podyplomowe Studia Ekologiczne Aspekty Zarządzania Środowiskowego przeznaczone są dla absolwentów uczelni (cywilnych i wojskowych) posiadających wykształcenie wyższe drugiego stopnia. Studia podyplomowe prowadzone są przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia.

Celem kształcenia jest rozszerzenie, uaktualnienie i pogłębienie wiedzy uczestników studiów podyplomowych o ekologicznych aspektach zarządzania środowiskowego. Przeznaczone są dla osób zajmujących się administrowaniem ochroną środowiska w jednostkach organizacyjnych MON i MSW, w tym: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, a także administracji państwowej i samorządowej.
Warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie wymaganych dokumentów i zmieszczenie się w limicie miejsc uchwalonym przez Senat Uczelni. Decyduje kolejność zgłoszeń – data złożenia dokumentów oraz wypełnienie zobowiązań finansowych wobec Uczelni. Wykładowcami na studiach są nauczyciele Akademii Obrony Narodowej.

Program Niestacjonarnych Podyplomowych Studiów Ekologiczne Aspekty Zarządzania Środowiskowego obejmuje 180 godzin i jest realizowany w jednym semestrze. Zjazd dziesiąty przeznaczony jest na egzamin końcowy, którym kończą się studia. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest uzyskanie przez uczestnika studiów zaliczeń wszystkich przedmiotów określonych w programie nauczania.
Absolwenci studiów, po wypełnieniu wymogów dydaktycznych i pozytywnym zdaniu egzaminu końcowego uzyskują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

Studia są płatne.

Ramowy program studiów obejmuje następujące bloki tematyczne:
- elementy ochrony środowiska i ekologii;
- organizacja i zarządzanie;
- ekologiczne aspekty zarządzania;
- zarządzanie kryzysowe;
- operacje i techniki operacyjne.

Podstawą ukończenia studiów jest uzyskanie pozytywnych ocen: z przedmiotów ocenianych i zaliczanych oraz z egzaminu końcowego.

W wyniku realizowanego programu kształcenia powinna być zbudowana świadomość wśród uczestników kształcenia, zajmujących się administrowaniem ochroną środowiska, w zakresie ekologicznych aspektów zarządzania środowiskowego.

Zdobyta wiedza jest niezbędna lub przydatna dla instytucji i osób zajmujących się administrowaniem ochroną środowiska w jednostkach organizacyjnych MON i MSW, w tym: Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, a także administracji państwowej i samorządowej. Absolwent powinien być przygotowany do pełnienia funkcji zarządzania lub doradczej w obszarach związanych z ekologicznymi aspektami zarządzania środowiskowego, udzielania pomocy, konsultacji i informacji współpracownikom i innym podmiotom w zakresie ochrony środowiska, działań ekologicznych podejmowanych przez człowieka, kierowania i zarządzania  w organizacji, bezpieczeństwa środowiskowego, zarządzania środowiskowego, zarządzania i reagowania  w sytuacjach kryzysowych. Absolwent może ubiegać się o zatrudnienie na stanowiskach pokrewnych związanych   z administrowaniem ochroną środowiska. Uzyskana wiedza umożliwia podejmowanie prac badawczych z dziedziny ekologicznych aspektów zarządzania środowiskowego.

Absolwent studiów powinien znać:
-    elementy, istotę, funkcje i zadania ochrony środowiska;
-    pojęcia i genezę ekologii oraz kierunki i treści działań ekologicznych podejmowanych przez człowieka;
-   podstawy teoretyczne kierowania i zarządzania w organizacji, zasady doskonalenia i projektowania instytucji oraz sprawnego komunikowania w organizacji;
-    podstawy teoretyczne bezpieczeństwa środowiskowego, definicje i istotę zarządzania środowiskowego;
-   podstawy zarządzania w sytuacjach kryzysowych oraz zasady kierowania zespołami przygotowującymi plany zarządzania kryzysowego;
-    podstawy działań i technik operacyjnych w czasie akcji sił porządkowych i ratowniczych; zasady i sposoby organizacji oraz prowadzenia działań w czasie wojny, sytuacji kryzysowych oraz zagrożenia bezpieczeństwa.


Polityka Prywatności