Komunikacja międzykulturowa w dziedzinie bezpieczeństwa międzynarodowego - Wydział Zarządzania i Dowodzenia

00-910 Warszawa
al. Gen. A. Chruściela 103
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I DOWODZENIA
(budynek 101)
tel. (22) 681 31 04

Celem kształcenia na Studiach Podyplomowych Komunikacja Międzykulturowa w dziedzinie Bezpieczeństwa Międzynarodowego jest:

  • pogłębienie wiedzy o planowaniu i organizowaniu działań w złożonym środowisku kulturowym, w którym kształtowane jest bezpieczeństwo międzynarodowe,
  • kształtowanie umiejętności kompetentnej komunikacji międzykulturowej i świadomości różnic kulturowych w środowisku współpracy cywilno – wojskowej,
  • wskazywanie sposobów rozwiązywania problemów zarządzania cywilnymi i wojskowymi organizacjami w trakcie realizacji zadań w działaniach na  rzecz pokoju pod auspicjami organizacji międzynarodowych np.: ONZ, UE, NATO, OBWE.
  • przygotowanie absolwentów do profesjonalnego funkcjonowania w obszarze bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego


Kandydaci

Studia są przeznaczone dla absolwentów szkół wyższych, kandydatów (wojskowych i cywilnych) kierowanych na stanowiska w organizacjach międzynarodowych – np.: ONZ, UE, NATO, OBWE, pracowników Ministerstw (MSZ, MON, MKiDN i innych), organizacji rządowych i pozarządowych oraz wszystkich osób zainteresowanych problematyką komunikacji międzykulturowej i jej wpływu na bezpieczeństwo międzynarodowe.


Ukończenie studiów

Ukończenie studiów będzie potwierdzone wydaniem słuchaczowi świadectwa ukończenia studiów przez właściwe organy UW i AON. Warunkiem ukończenia studiów będzie zaliczenie wszystkich kursów przewidzianych programem studiów oraz dokonanie opłaty za oba semestry studiów.


Zakres tematyczny

Zajęcia koncentrują się na podstawowych zagadnieniach z zakresu komunikacji międzykulturowej i bezpieczeństwa międzynarodowego, jak również obecności i współdziałania w tych obszarach instytucji międzynarodowych. Współczesne problemy współpracy cywilno-wojskowej rozpatrywane są w kontekście wielokulturowości  – zasadniczego tła współczesnych relacji międzynarodowych,  istotnego dla zrozumienia zachodzących przemian w dziedzinie bezpieczeństwa.

Ważne miejsce w procesie edukacji zajmują odniesienia do kwestii dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, będącego podstawą do przełamywania stereotypów i uprzedzeń, pogłębiających konflikty międzynarodowe. Znaczna część zajęć poświęcona jest  kwestiom praktycznego wykorzystania zdobywanej wiedzy w dziedzinie komunikacji międzykulturowej w planowaniu i organizowaniu działań przebiegających w szczególnie trudnych sytuacjach współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego w świecie „zderzeń cywilizacji”.


Program studiów


Studia składać się będą z 16 przedmiotów prowadzonych w formie 12-16 godzinnych bloków tematycznych (wykłady, konwersatoria i ćwiczenia). Przewidywana sumaryczna liczba godzin wynosi 216.

Każdy semestr prowadzony jest w całości przez współpracującą instytucję: semestr I – przez Instytut Stosunków Międzynarodowych Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, semestr II – przez Wydział Zarządzania i Dowodzenia AON.

 

PRZEDMIOTY


Semestr I (zimowy)

Wprowadzenie do komunikacji międzykulturowej
Wstęp do metodologii badań międzykulturowych
Kultura w prawie i obrocie międzynarodowym
Rola religii w komunikacji międzykulturowej
Świadomość międzykulturowa w operacjach wielonarodowych sił wojskowych
Kulturowe uwarunkowania praw człowieka
Wyzwania wielokulturowości w epoce globalizacji
Zderzenie cywilizacji: Zachód i świat islamu

Semestr II (letni)

Globalne uwarunkowania bezpieczeństwa RP w XXI wieku – wybrane problemy dyplomacji
Organizacje międzynarodowe w działaniach na rzecz pokoju – problematyka  komunikacji międzykulturowej
Środowisko prowadzenia operacji wielonarodowych – bezpieczeństwo kulturowe
Współpraca cywilno-wojskowa w działaniach na rzecz pokoju – edukacja wielokulturowa
Zarządzanie projektami w środowisku wielonarodowym
Międzykulturowy PR
Moduł warsztatowy

Polityka Prywatności