Celem 3 semestralnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych na specjalności Doradztwo Zawodowe jest wyposażenie słuchaczy w kompetencje osobowościowe, wiedzę i umiejętności niezbędne do skutecznego wykonywania zadań szkolnego doradcy zawodowego, który udziela porad zawodowych młodzieży.
Słuchacze otrzymają rzetelną, usystematyzowaną i całościowo obejmującą problematykę zarządzania zasobami ludzkimi wiedzę, oraz praktyczne umiejętności korzystania z nowoczesnych metod HRM, pozwalające na kompetentne kształtowanie polityki personalnej, zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym.
DLA KOGO
Trzy semestralne studia z Doradztwa Zawodowego skierowane są do:
- nauczycieli,
- pracowników dydaktycznych szkół
- pracowników placówek oświatowych
- kadry zarządzającej oświatą
- specjalistów zajmujących się doradztwem zawodowym
- wszystkich zainteresowanych i pragnących znaleźć min. zatrudnienie w instytucjach państwowych, a także w wielu projektach unijnych oraz ubiegać się o licencje doradczą.
KORZYŚCI DLA PRACODAWCY I UCZESTNIKA
Uczestnicy po zakończeniu studiów będą:
- posiadali umiejętność wytyczania ścieżek kariery zawodowej w oparciu o predyspozycje osobowościowe oraz edukacje zawodową,
- posiadali umiejętność poruszania się na rynku pracy, znajomość technik aktywnego poszukiwania pracy,
- mieli znajomość rynku pracy, zachodzących na nim procesów oraz kierunków zmian,
- mieli tzw. miękkie umiejętności - sztuka oceny ludzkich charakterów, umiejętność rozmów z ludźmi.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci 3 semestralnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych Doradztwo Zawodowe są osobami przygotowanymi do realizacji wszelkich zadań związanych z wyborem zawodu, przekwalifikowaniem się lub dostosowaniem do potrzeb otwartego , trudnego rynku pracy.
Absolwenci wyposażeni są w kompetencje osobiste i merytoryczne do porad indywidualnych i grupowych przydatnych w analizie własnego potencjału kandydata do pracy oraz świadomym planowaniu jego kariery zawodowej.
Absolwenci studiów przygotowani są do wymagań Ustawy o Zatrudnieniu i Przeciwdziałaniu Bezrobociu oraz do wymagań Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz Ministerstwa Edukacji dla szkolnych doradców zawodowych.
Mogą pracować jako:
- szkolni doradcy zawodowi
- doradcy zawodowi i personalni w agencjach doradztwa i pośrednictwa pracy,
- doradcy w studenckich biurach karier,
- specjaliści w działach kadr i działach personalnych,
- specjaliści w Urzędach Pracy i pozostałych instytucjach rynku pracy,
- specjaliści przy realizacji projektów unijnych związanych z rozwojem zasobów ludzkich.