PSYCHOLOGIA TRANSPORTU. Wydział Nauk Społecznych

ul. Bażyńskiego 4
80-952 Gdańsk

DRESACI STUDIÓW:
Oferta studiów podyplomowych z zakresu psychologii transportu adresowana jest do dyplomowanych psychologów pragnących poszerzyć zakres posiadanej wiedzy i umiejętności praktycznych z dziedziny bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz pragnących ubiegać się o uprawnienia do działań diagnostyczno - orzeczniczych w dziedzinie psychologii transportu na podstawie art. 124 ust. 9 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - "Prawo o ruchu drogowym" Dz. U. z 2003 r. nr 58, poz. 515 z późniejszymi zmianami.

CELE KSZTAŁCENIA:
Celem jest przekazanie słuchaczom szerokiej - zarówno teoretycznej, jak i praktycznej wiedzy z zakresu psychologii transportu i ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Studia obejmują szczegółowe zagadnienia z zakresu psychologii pracy, psychologii klinicznej, psychologii osobowości, procesów poznawczych, emocji, psychologii stresu, ergonomii, psychometrii, elementów medycyny pracy oraz z zakresu aspektów prawnych i etycznych pracy psychologa transportu.
Wiedza zdobyta na studiach podyplomowych powinna pozwolić na:

  • nabycie umiejętności profesjonalnego przeprowadzania badań  kierowców
  • nabycie umiejętności orzekania o predyspozycjach psychicznych niezbędnych do wykonywania określonych zadań osób prowadzących pojazdy
  • nabycie umiejętności prowadzenia działalności psychoedukacyjnej (programy i przeprowadzanie szkoleń dla kierowców naruszających przepisy i zasady obowiązujące w ruchu drogowym), której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Absolwent studiów powinien być dobrze przygotowany do: przeprowadzania psychologicznych badań  kierowców;  sprawców wypadków drogowych;  kierowców, którym zostało zatrzymane prawo jazdy za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości;  kierowców, którym zostało zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych;  instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów; kandydatów na instruktorów i egzaminatorów.


Polityka Prywatności