SOCJOTERAPIA

ul. Gdańska 121
90-519 Łódź
tel. +48 42 664 22 50
fax: +48 42 664 22 53

Opis studiów    

Studia kwalifikacyjne

Problematyka zajęć koncentruje się na analizie szeroko ujętych uwarunkowań zaburzeń w społecznym funkcjonowaniu jednostki w środowisku, analizie obszarów zagrożeń, tworzeniu mapy tych zagrożeń, diagnozowaniu ich przebiegu i form występowania, możliwości i rodzaju interwencji kryzysowych. Szczegółowy program zajęć został przygotowany przy uczestnictwie praktyków i teoretyków z zakresu socjologii, psychologii, pracy socjalnej i pedagogiki.

Socjoterapia jest kierunkiem studiów kwalifikacyjnych dlatego Dyplom socjoterapeuty może być traktowany równorzędnie z ukończeniem resocjalizacji oraz być kryterium zatrudnienia i rozwoju zawodowego. Szczegółowy program zajęć został przygotowany przy uczestnictwie praktyków i teoretyków z zakresu socjologii, psychologii, pracy socjalnej i pedagogiki.

Studia są realizowane w sposób praktyczny i z wykorzystaniem metod interakcyjnych:

- case studies  (analiza przypadków),

- symulacje i gry,

- praca grupowa i indywidualna,

- dyskusje moderowane,

- wykłady wspomagane multimediami,

- praca z kamerą

- treningi i warsztaty grupowe

Cel studiów

Wykształcenie umiejętności diagnozowania problemów związanych z różnymi formami niedostosowania społecznego, zwłaszcza występującego w osób z tak zwanych „grup ryzyka”, a więc rodzin dysfunkcjonalnych, z zaburzeniami emocjonalnymi i w społecznym funkcjonowaniu, zwłaszcza występujących wśród dzieci i młodzieży

Wykształcenie szczególnej wrażliwości na kwestie społeczne i fakty społeczne, które mogą wynikać z zaburzeń w procesach socjalizacji i wychowania

Wyposażenie słuchaczy w kompetencje i techniki rozwiązywania problemów związanych z niedostosowaniem społecznym

Dostarczenie najnowszej wiedzy i praktyk z zakresu zagrożeń, problemów społecznych, polityki społecznej, pracy socjalnej dotyczącej zachowań trudnych.

Adresaci studiów

Studia adresowane są do absolwentów I i II stopnia studiów humanistycznych, pracowników ośrodków prowadzących resocjalizację, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, terapeutycznych, pedagogów szkolnych, pracowników socjalnych i wszystkich zainteresowanych zdobyciem dodatkowych kwalifikacji w pracy związanej z udzielaniem profesjonalnej pomocy osobom i grupom z zaburzeniami w funkcjonowaniu społecznym. 

Szczególnie studia dedykowane są wychowawcom młodzieżowych ośrodków socjoterapii i ośrodków wychowawczych, domów dziecka i innych placówek szkolnych, opiekuńczych i wychowawczych, świetlic środowiskowych i poradni psychologicznych, grup pomocowych, organizacji pozarządowych ukierunkowanych na środowiska z występującymi problemami społecznymi, nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych oraz osób procujących w instytucjach podejmujących działania z zakresu resocjalizacji społecznej i uzależnień.


Polityka Prywatności