JĘZYK POLSKI Z KULTURĄ POLSKĄ

ul. Nadrzeczna 7
42-200 Częstochowa
tel. +48 (34) 365 58 02
fax: +48 (34) 365 48 59

Student kierunku Język polski – studia nauczycielskie z kulturą polską zostaje wyposażony w szeroką wiedzę ogólnohumanistyczną oraz otrzymuje gruntowną wiedzę na temat literatury polskiej wszystkich epok i językoznawstwa polonistycznego. Dysponuje również wysokimi kompetencjami językowymi w zakresie polszczyzny pisanej i mówionej oraz dydaktyki języka polskiego na wszystkich poziomach nauczania. Program uwzględnia ponadto inne dziedziny humanistyki: filozofię, historię, umożliwia też poznanie zjawisk charakterystycznych dla kultury współczesnej. Oprócz tego podczas nauki student zostaje przygotowany do nauczania przedmiotu Kultura polska – przedmiotu, którego naukę prowadzić można w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Student pogłębia i poszerza wiedzę z zakresu szeroko rozumianej kultury polskiej – (prócz literatury polskiej realizowanej zgodnie z charakterem studiów) muzyki, sztuki, tradycji, obyczajów, sportu.

Zajęcia na kierunku Język polski – studia nauczycielskie z kulturą polską prowadzone są najnowocześniejszymi metodami aktywizującymi. Organizując proces kształcenia dostosowujemy się do ogólnoświatowych tendencji edukacyjnych związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – e-learning (część zajęć realizowana jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik kształcenia na odległość). Działaniom tym przyświeca przekonanie, iż nowatorska formuła edukacji przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności absolwenta na rynku pracy oraz wyposaży go w tak cenione we współczesnym świecie kompetencje elastycznego kierowania rozwojem własnym.

Program studiów zakłada realizację między innymi następujących przedmiotów: kierunkowych – historia literatury polskiej, nauka o języku polskim, poetyka, nauki pomocnicze filologii polskiej, leksykologia, leksykografia, historia języka polskiego oraz specjalizacyjnych – wybrane zagadnienia teorii i historii filmu, teatru, sztuk plastycznych i muzycznych, podstaw teorii kultury, antropologię kulturową, podstawy komunikacji społecznej, kulturę globalną i neoregionalizmy. Absolwent po ukończeniu studiów otrzymuje kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego w kraju i za granicą; ma wiedzę z zakresu metodyki nauczania zarówno języka polskiego, jak i polskiej kultury.


Polityka Prywatności