PRACA Z UCZNIAMI ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI WYNIKAJĄCYMI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI. Wydział Pedagogiki i Psychologii

Koordynacja studiów:
Dział Kształcenia
Rektorat, pl. M. Curie-Skłodowskiej 5, pok. 314
tel. 81 537-54-64

Podstawowym celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi wynikającymi z niepełnosprawności. Konkretyzując charakter zadań pozostających w tym zakresie, chodzi przede wszystkim o rozpoznawanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia, ponadto rozpoznawanie i rozwijanie jego indywidualnych możliwości psychofizycznych w szkole i placówce . Studia mają przygotowywać do pracy edukacyjnej oraz działalności wspierającej realizowanej wobec dzieci i młodzieży, która posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego , z włączeniem takich kategorii zaburzeń, jak:
1) zaburzenia słuchu, praca z uczniami niesłyszącymi i słabo słyszącymi,
2) zaburzenia wzroku, praca z uczniami niewidomymi i słabo widzącymi,
3) wybrane zaburzenia narządu ruchu,
4) niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz znacznym,
5) autyzm, w tym zespół Aspergera.

Szczegółowo studia mają kształcić kompetencje niezbędne do: diagnozowania problemów edukacyjnych i rozwojowych uczniów/ wychowanków oraz ich możliwości psychofizycznych; tworzenia IPET; stosowania metod wspierających proces rozwoju oraz optymalizujących kształcenie; ewaluacji działań edukacyjno-terapeutycznych; współpracy z rodzicami uczniów z niepełnosprawnością, z innymi specjalistami (w ramach Zespołu tworzonego w szkole lub placówce), w tym udzielania rodzicom i innym nauczycielom porad i konsultacji w zakresie pracy z uczniem ze specjalnymi potrzebami wynikającymi ze wskazanych zaburzeń.

Słuchaczami studiów mogą być osoby posiadające przygotowanie pedagogiczne zdobyte w toku studiów wyższych, studiów podyplomowych lub kursów kwalifikacyjnych, przy czym preferowane są te osoby, które nie posiadają wykształcenia w kierunku pedagogika specjalna. Studia kierowane są przede wszystkim do nauczycieli i pedagogów szkolnych pracujących w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy innych poradniach specjalistycznych oraz w innych placówkach resortu oświaty.

Polityka Prywatności