OLIGOFRENOPEDAGOGIKA. Wydział Nauk Społecznych

03-219 Warszawa, ul. Elektronowa 2, bud. D
tel. +48 228 142 567; +48 224 173 481
fax: +48 224 173 477

Studia podyplomowe Oligofrenopedagogika dotyczą edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przeznaczone są dla absolwentów studiów magisterskich i licencjackich na kierunku pedagogika lub zbliżonym, posiadających przygotowanie pedagogiczne, czynnych zawodowo nauczycieli, nieposiadających kwalifikacji do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie oraz dla dyrektorów, pedagogów, psychologów, logopedów, nauczycieli podejmujących pracę w oddziałach, klasach integracyjnych w ogólnodostępnych placówkach oświatowych. Szerokie spektrum zagadnień będących przedmiotem zajęć pozwala na uczestnictwo w nich zarówno ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, jak i osób pracujących w oświacie od wielu lat, a pragnących podnieść swoje kwalifikacje.
Studia te przygotowują nauczycieli i wychowawców do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz nadają kwalifikacje do pracy w szkołach i placówkach kształcenia specjalnego oraz w klasach integracyjnych, do których uczęszczają dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Potrzeba kształcenia w ramach tej specjalności wynika między innymi z rosnącej liczby klas integracyjnych i małej liczby osób posiadających uprawnienia do pracy w placówkach kształcenia specjalnego. Ponadto dla nauczycieli kończących tego typu studia podyplomowe stwarza to szansę na dodatkową atrakcyjną pracę, zgodną z ich pasją, zainteresowaniami oraz potrzebami szkół i placówek oświatowych, w tym psychologiczno-pedagogicznych.
Absolwenci posiadać będą wiedzę dotyczącą osób z niepełnosprawnością intelektualną - ich potencjału rozwojowego, ograniczeń w zakresie funkcjonowania procesów emocjonalno-motywacyjnych, intelektualnych, wykonawczych oraz umiejętności stymulowania rozwoju osób niepełnosprawnych z racjonalnym wykorzystaniem metod edukacyjnych i terapeutycznych. Absolwenci będą przygotowani do samodzielnego rozpoznawania problemów edukacyjnych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych oraz ich rozwiązywania przy użyciu odpowiednich metod i środków. Studia umożliwiają nabycie praktycznych umiejętności w zakresie realizowania procesu edukacyjnego i rehabilitacyjnego dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Polityka Prywatności