Studia zapewniają możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami organizacyjno-prawnymi dotyczącymi funkcjonowania zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego jako metod realizacji zadań publicznych. W 2014 roku zostały przyjęte nowe dyrektywy Unii Europejskiej, które istotnie wpłyną na nowy kształt prawnej regulacji wydatkowania środków publicznych na realizację zamówienia publicznego. Dyrektywy te niewątpliwie spowodują wiele problemów interpretacyjnych dotyczących istoty instytucji prawnych związanych z zamówieniami publicznymi, a tym samym będą wymagały odpowiedniej wykładni, pomocnej w szczególności uczestnikom procedur wyłaniania wykonawców zamówień.
Rozwiązania te wiążą się także ściśle z zawieraniem coraz większej liczby umów w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Istnieje bowiem konieczność poszukiwania alternatywnych metod realizacji zadań publicznych oraz potrzeba ich współfinansowania przez sektor prywatny.
W związku z powyższym, a także wobec spodziewanych i niezbędnych, kolejnych zmian w ustawodawstwie krajowym, oferta studiów skierowana jest nie tylko do przedstawicieli i pracowników sektora publicznego (głównie z obszaru województwa śląskiego i małopolskiego), ale również do przedsiębiorców (a więc wykonawców zamówień i partnerów prywatnych), którzy spotykają się z licznymi problemami praktycznymi natury informacyjnej i interpretacyjnej w obszarze omawianych instytucji.
Program studiów, dopasowany do potrzeb praktyki, jak i proponowani wykładowcy gwarantują wysoki poziom oferty i jej wykonawstwa w ramach przedmiotowych studiów podyplomowych.